• Niezwykła lekcja geografii – spotkanie z podróżnikiem.

          • W środę  31 maja 2023r. w fascynującą wirtualną podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu zabrał naszych uczniów przewodnik i podróżnik z Jasła pan Maciej Kras. Należy on do grupy podróżniczej „Trzask”, z którą współpracujemy od kilku lat. Uczniowie klas I, II i III uczestniczyli w  45 minutowej prelekcji, zaś uczniowie klas IV – VIII mieli 90 minutowe spotkanie.

            Obydwa kraje położone są na Półwyspie Arabskim. Bardzo widoczne jest tam przywiązanie do tradycji i religii. Zarówno w  Zjednoczonych Emiratach Arabskich jak i w Omanie  odkryto ogromne złoża ropy naftowej, co sprawiło iż w ciągu ostatnich 30 lat kraje te bardzo się rozwinęły a wręcz przeszły transformację.Nad Zatoką Perską rozwinęło się miasto Dubaj, gdzie olbrzymi przepych i bogactwo kontrastują z biedą ludności hinduskiej, która stanowi tanią siłę roboczą.Pan Maciej przedstawił uczniom klimat, religię, kulturę i tradycje obu państw. Uczniowie dowiedzieli się, jak wielbłądy na pustyni są przystosowane do życia bez wody,ile piasku trzeba wsypać do morza żeby powstała sztuczna wyspa,oraz jak i gdzieŻółwie Zielone składają swoje jajka. Dzięki pięknym zdjęciom i krótkim filmikom dzieciaki mogły zobaczyć największy na świecie szpital dla sokołów w Abu Dhabi i dowiedzieć się jak koryguje się dziób, ostrzy pazury, dokleja pióra, albo robi znacznie poważniejsze zabiegi. Duże zainteresowanie wśród uczestników wzbudziły prezentowane przez chętnych uczniów ubiory kobiety i mężczyzny, które były rekwizytami podczas prezentacji.

            Mamy nadzieję, że ta niezwykła lekcja pobudziła wyobraźnię i stała się zachętą do rozwijania zainteresowań i pasji, do poznawania świata, zdobywania wiedzy, do czytania i do realizowania marzeń.


                     Dziękujemy za wspaniałą i interesującą prezentację!

          • Szkoła Muzyczna w Dydni - mini koncert.

          • Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Muzycznej I stopnia z Dydni w dniu 30 maja dali w naszej szkole mini koncert, podczas którego zaprezentowali grę na różnych instrumentach. Nasi uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak wygląda omawiany instrument i mogli posłuchać jak on brzmi. Nauczycielka szkoły muzycznej krótko opowiadała o danym instrumencie – do jakiej grupy należy i jak się na nim gra. Mogliśmy usłyszeć dźwięk puzonu, klarnetu, fletu poprzecznego i akordeonu. Mini koncert był formą promocji szkoły i zachętą dla naszych uczniów do podjęcia nauki gry na instrumencie. Dzieci zainteresowane rekrutacją do szkoły muzycznej otrzymały ulotki informacyjne.

          • Obchody Gminnego Dnia Dziecka - III Przegląd "Talent Gminy Nozdrzec".

          • „Kocham scenę” – tak zareagowała Zuzia Gąsior na wiadomość, że w niedzielę, 28 maja GOK w Nozdrzcu, z okazji obchodów Gminnego Dnia Dziecka zaprasza wszystkie dzieci z naszej gminy do prezentacji swoich talentów. Wiadomość ta wywołała duże emocje również wśród pozostałej części społeczności szkoły. Podczas występów ujawniły się różne dziecięce talenty – wokalne, recytatorskie, muzyczne, taneczne czy gimnastyczne. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa dzieci i uczniów, którzy chcieli pokazać swoje zdolności i umiejętności. Byli wśród nich zarówno debiutanci jak i stali bywalcy estrad. Repertuar był bogaty – od piosenek dziecięcych po utwory dla starszej młodzieży. Pierwsze na scenie wystąpiły dziewczynki z oddziału przedszkolnego: Zuzia Gąsior z piosenką „Maszeruje wiosna” i debiutujące Martynka Gładysz z utworem „Co powie tata” oraz Hania Szerszeń z piosenką „Kocham Cię, Mamo”. Uczestniczki przypomniały, że w maju i czerwcu Rodzice mają swoje święta. Wśród reprezentantów klasy 1 był Łukasz Telega, który piosenką „Wakacje” z kabaretu OT.TO przypomniał wszystkim uczestnikom, że już za niedługo będzie ich upragniony odpoczynek. Z tej samej klasy swoje talenty wokalne zaprezentowały Lena Konopacka, która zaśpiewała „Drzwi do kariery” i Nikola Opalińska z piosenką „Bal moich lalek”. Natomiast debiutantką była Lena Mikrut, z utworem dla kochanej babci „Babciu, droga Babciu”. Dziewczynki z klasy 2: Ola Kłak i Karolina Hućko również zaśpiewały piosenki dla swoich rodziców „Co powie tata” i „Kocham Cię, Ti Amo, Je T’aime”. Natomiast Zosia Zańko pięknie wyrecytowała wiersz D. Wawiłow „Daktyle”. Uczennice z klasy 3– Maja Kłak, Karolina Wójcik, Milena Mazur i debiutująca wśród nich Amelia Sura zaśpiewały kolejno piosenki „Ramię w ramię”, „Szampan”, „Jak tu ciemno” oraz „Lustro”.

            Starsze klasy reprezentowali: Julia Konopacka, która rewelacyjnie zaśpiewała piosenkę pt.”Sztorm” z repertuaru Cleo oraz Jakub Kłak, z brawurowym wykonaniem utworu muzycznego na saksofonie.

            Gratulujemy Dzieciom odwagi, wspaniałego występu i życzymy wszystkiego dobrego z okazji Ich święta.

          • Występ Zespołu „Izdebczanka” podczas gminnych obchodów Dnia Dziecka.

          • Pierwszy czerwca to jedno z najprzyjemniejszych świąt w roku, święto wszystkich dzieci na całym świecie.  W naszej gminie Dzień Dziecka świętowaliśmy już 28 maja. Podczas uroczystości wystąpiło wielu artystów. Nie zabrakło również naszego ZespołuJ, który zaprezentował się wokalnie i tanecznie.

                     Tancerzom „Izdebczanki” dziękujemy za piękne tańce, śpiew i godne reprezentowanie naszej szkoły!!! Jesteście niesamowiciJ!!!

                     Dziękujemy również Gminnemu Ośrodkowi Kultury za zaproszenie.

          • Wyjazd w Bieszczady.

          • Dnia 26 maja uczniowie klas I-III byli na jednodniowym wyjeździe w Bieszczadach. Wycieczka była dla nich nagrodą za występ podczas gminnych obchodów 11 listopada. Już od początku wycieczki w autokarze panowała świetna atmosfera, która towarzyszyła wszystkim do końca dnia. Nawet kapryśna pogoda nie zepsuła nam dobrego humoru. Wycieczka przebiegała zgodnie z planem i bez przykrych niespodzianek. Najpierw pojechaliśmy do Ustrzyk Dolnych, aby zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Tam czekała na nas niespodzianka. Dołączył do nas Wójt naszej gminy, Pan Stanisław Żelaznowski i Przewodniczący Rady Gminy, Pan Adrian Skubisz. Ekspozycje muzealne oglądaliśmy z przewodnikami BdPN. Już na wstępie zwiedzania duże wrażenie zrobił gipsowy odlew nosorożca z czasów epoki lodowcowej znaleziony na Podkarpaciu. Można było również zobaczyć chatę bojkowską krytą strzechą, do której prowadziła multimedialna ścieżka. Na niej wyświetlany był film o świecie, który już przeminął w Bieszczadach. Dzieci oglądały rośliny i zwierzęta bieszczadzkich łąk, żeremie bobrowe, oczko wodne, poznały ich nazwy dotykając ekranów multimedialnych. Chowały się w bieszczadzkich czatowniach i wyobrażały sobie, że podpatrują tajemnicze życie mieszkańców lasu. Wędrówka muzealna po świecie roślin i zwierząt kończyła się podziwianiem panoramy gór na szczycie Tarnicy.

            Dzieci miały też możliwość chwili zabawy w „Dzikim Królestwie Rysia Pędzelka”, gdzie mogły poprzez gry i zabawy edukacyjne poznać podstawowe zasady zwiedzania Parku i odkryć tajemnice bieszczadzkiej przyrody, wykorzystując zmysły, spryt i własną wiedzę. Porównywały swoje skoki ze skokami bieszczadzkich zwierząt. Na koniec zwiedzania muzeum zrobiliśmy sobie wspólną fotkę z gośćmi naszej wycieczki.

            Aby dzieci na długo pamiętały wycieczkę, opiekunowie zakupili dla nich ekologiczny, ręcznie wykonany magnes na lodówkę, przedstawiający niedźwiedzia, wilka, bądź łapę rysia z napisem „Bieszczady”. Pełni wrażeń po wizycie w muzeum udaliśmy się do Soliny. Tam zjedliśmy z ogromnym smakiem pizzę. Opłynęliśmy Zalew Soliński, słuchając historii powstania jeziora i morskich szant. Dzieci miały możliwość zrobienia sobie zdjęcia w czapce kapitańskiej za sterem statku. Po godzinnym pobycie „na wodzie” przeszliśmy kolejny raz przez zaporę, na której spotkaliśmy starszych kolegów naszej szkoły wraz z opiekunami. Na twarzach wielu dzieci pojawił się uśmiech, ponieważ niektórzy z nich spotkali się z rodzeństwem. Po obejrzeniu zapory i zrobieniu pamiątkowej fotki był czas na zakup pamiątek. Z lżejszymi portfelami i uśmiechami na twarzy wsiedliśmy do autokaru, aby udać się na długo oczekiwany punkt naszego programu wycieczki – basen Aquarius w Lesku. Po przebraniu się w stroje kąpielowe weszliśmy na basen, gdzie ratownik poinformował dzieci, jak należy się  zachowywać, gdzie i z czego można korzystać. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zjeżdżalnie. Niektórzy wypoczywali w jacuzzi. Cały czas pełen dzieci był basenik z wodną fontanną i małą zjeżdżalnią. Po dwugodzinnym odpoczynku w wodzie i przebraniu się w suche ubrania dzieci udały się do „zakładu fryzjerskiego”. Suszeniu włosów, czesaniu, robieniu warkoczów nie było końca. Do szybszego opuszczenia terenu basenu zmobilizowało ich  hasło – McDonald’s.  Na koniec naszej wycieczki dzieci z apetytem spożyły przygotowany dla nich posiłek w sanockim McDonaldzie.  Był to zestaw Happy Meal z kubusiowym musem i sokiem jabłkowym.  Największą radość sprawiła dołączona do zestawu  zabawka niespodzianka – karty, puzzle. Zadowolone i szczęśliwe dzieci wróciły do stęsknionych rodziców na zasłużony odpoczynek.

            W piątkowym wyjeździe uczestniczyli również uczniowie z klas IV-VIII. W dobrych humorach wyruszyliśmy zgodnie z wytyczoną trasą J. Zielone wzgórza nad Soliną... kto o nich nie marzy? Już podczas podróży mogliśmy podziwiać piękne widoki bieszczadzkiej przyrody. Pierwszym punktem naszej wycieczki była podróż najnowocześniejszą koleją gondolową w Polsce, która zapewniła moc niezapomnianych wrażeń! Mogliśmy podziwiać niezwykłe krajobrazy Bieszczad, Jezioro Solińskie oraz monumentalną zaporę z lotu ptaka. Ta podróż była doskonałą okazją, żeby odkryć to miejsce z zupełnie nowej perspektywy. Na stacji górnej czekała na nas wieża widokowa z otwartym tarasem, z którego nieosiągalne dotychczas widoki zapierały dech w piersiach. Po pierwszych wrażeniach przyszedł czas na zabawę. Rozpoczęła się ona spotkaniem z dwoma tajemniczymi nimfamiJ. Panny wodne zaprosiły nas do magicznej krainy Biesów i Czadów, która pozwoliła nam zatracić się w bieszczadzkich legendach. Dzień zwieńczył rejs statkiem po Jeziorze Solińskim i wspólne pamiątkowe zdjęcie.

                        Wycieczka pozwoliła uczestnikom poznać piękno naszego regionu, dostarczyła wielu wspaniałych wrażeń i przeżyć. W imieniu wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy brali udział w wyjeździe w Bieszczady składamy serdeczne podziękowania Wójtowi Panu Stanisławowi Żelaznowskiemu za decyzję i sfinansowanie w całości tej wyjątkowo atrakcyjnej i wartościowej wyprawy.

          • „Izdebczanka” na koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

          •          „Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” powstał w 1953 roku. Jego założycielami byli Stanisław Hadyna oraz Elwira Kamińska. Jego skład obejmuje balet, chór i orkiestrę. W repertuarze zespołu znajdował się początkowo folklor śląski, w szczególności tańce i pieśni z regionu Górnego Śląska, ziemi cieszyńskiej i Beskidów. Obecnie obejmuje on polskie pieśni i tańce ze wszystkich regionów, a ponadto opery, oratoria i muzykę sakralną. Poprzez swoją działalność, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” kultywuje tradycje i historię nie tylko regionu, ale całej Polski, koncertując w kraju i zagranicą. Do tej pory „Śląsk” odwiedził ponad 40 krajów na pięciu kontynentach”.

                        19 maja 2023 roku starsza grupa Zespołu „Izdebczanka” uczestniczyła w koncercie jubileuszowym Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.  Młodzi tancerze mogli podziwiać niezwykłe umiejętności taneczne i wokalne zawodowych wykonawców. Artyści zaprezentowali program oparty na polskiej muzyce, pieśniach oraz tańcachludowych. Przeważającą część programu stanowiły kompozycje i opracowania muzyczne Stanisława Hadyny i układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej - duetu twórców potęgi i sławy Zespołu "Śląsk". W programie nie zabrakło ponadczasowych utworów: "Karolinka", "Ondraszek", "Hej te nasze góry" oraz tańców: "Taniec chustkowy", "Krakowiak", "Tańce górali podhalańskich" i wielu innych utworów. Przepiękne stroje, w jakich występują artyści Zespołu Śląsk, swoją bogatą kolorystyką i formą perfekcyjnie oddały nastrój wykonywanych utworów. Dla poczatkujących tancerzy udział w koncercie stał się niezwykłą i inspirującą lekcją.

                        Dziękujemy Panu Wójtowi Stanisławowi Żelaznowskiemu oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury za umożliwienie udziału w tym wydarzeniu.

          • Warsztaty edukacyjne - drukarka 3D.

          • 16 maja 2023 r. dzieci oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w ciekawych zajęciach edukacyjnych z druku 3D. Dzieci zapoznały się z wyglądem i zastosowaniem drukarek. Dowiedziały się jak w życiu codziennym wykorzystywany jest taki sprzęt, z jakiego materiału drukowane są przedmioty trójwymiarowe i ile trwa taki proces. Prowadzący warsztaty pokazał modele gotowych przedmiotów wydrukowanych za pomocą drukarek 3D – twarz Einsteina, ludzką dłoń, Mikołaja, wieżę – latarnię morską. Uczestnicy zajęć na własne oczy zobaczyli jak działa drukarka 3D, bo obserwowali drukowanie – króliczka i rakiet samolotowych. Jako ciekawostkę uczniowie dowiedzieli się, że może powstać również dom z wydruku 3D. Na koniec chętne dzieci miały możliwość zrobienia sobie pamiątkowej fotki w stroju pilota wojskowego. Nowoczesną technologię zaprezentował dzieciom pan Daniel Kardaś z Agencji Szkolno – Przedszkolnej. Dziękujemy firmie LUPUS za przeprowadzenie warsztatów.

          • Spotkanie z poetką w ramach XX Tygodnia Bibliotek.

          • Tradycją naszej szkoły stają się spotkania z interesującymi ludźmi nauki i kultury. Wśród gości pojawili się takżepoeci. W ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek gościliśmy w naszej szkole poetkę – Panią Danutę Czaję. Po krótkim powitaniu uczennice klasy ósmej wprowadziły wszystkich w klimat spotkania, odczytując kilka wierszy naszego gościa. Od pierwszych słów Pani Danuta zachęcała młodzież do rozwijania swoich pasji i zainteresowań, pielęgnowania tradycji i kultury. Powołując się na autorytety, podkreślała, że warto rozwijać talenty, którymi zostaliśmy obdarowani. Poetka opowiadała o swoich twórczych inspiracjach, motywacjach. Uchyliła również rąbka tajemnicy dotyczącej nowego tomiku poezji. Dalsza część rozmowy przybrała formę pytań nurtujących  z pewnością wszystkich przybyłych. Na koniec usłyszeliśmy kilka pięknych utworów odczytanych przez samą autorkę.

                        Spotkanie z Panią Danutą Czają minęło nam bardzo szybko. Okazało się niezwykle wzbogacające i… pełne wzruszeń. Teraz przyszedł czas na refleksje…

            Niewątpliwie była to dla nas wszystkich okazja do odkrywania talentów, które w nas drzemią. Przykład Pani Danuty pokazuje, że rozwijanie pasji sprawia ogromną radość. Gdy mamy do czegoś predyspozycje warto poświęcić temu maksymalną ilość czasu i energii.

                        Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna w Izdebkach. Dużym zaangażowaniem w przygotowanie uroczystości wykazali się również uczniowie klasy VIII.

                        Spotkanie zostało upamiętnione wspólną fotografią.

          • Spotkanie z Maxem z okazji XX Tygodnia Bibliotek.

          • Drugie spotkanie z okazji XX Tygodnia Bibliotek odbyło się w czwartek 11 maja br.

            Naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość o imieniu Max, przyjaciel Liska Fenka, który jest bohaterem ciekawych i cennych opowiadań.  W miłej atmosferze rozmawialiśmy o emocjach, z którymi mierzymy się na co dzień.

            To było niezapomniane spotkanie dla naszych uczniów.

          • Spotkanie z poetą z okazji XX Tygodnia Bibliotek.

          • W środę 10 maja br. z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w naszej szkole odbyło się spotkanie z poetą Panem  Józefem Cupakiem autorem wielu wierszy o tematyce różnorodnej niosącej zawsze jakąś naukę życiowa. Jak mówi poeta: ,, Piszę o ludziach i dla ludzi’’.

                        Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna w Izdebkach we współpracy z biblioteką szkolną. Dużym zaangażowaniem w przygotowanie uroczystości wykazali się również uczniowie klasy V.

                        Spotkanie zostało upamiętnione wspólną fotografią.

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

          • Z wielką radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 5.000 zł na realizację Priorytetu 3 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021- 2025. W ramach projektu zostało zakupione 218 pozycji książkowych dla dzieci i młodzieży.

            Wybór zakupionych książek był konsultowany z uczniami i nauczycielami dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy nadzieję, że zakupione pozycje zainspirują naszych uczniów do rozwijania zainteresowań czytelniczych a nasza biblioteka stanie się nowoczesnym miejscem, które zachęci do odwiedzania coraz większej grupy czytelników.

            Pamiętajmy o wciąż aktualnych słowach Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

            Zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki!

          • Akademia poświęcona majowym świętom.

          • Dnia 28 kwietnia 2023 r. w budynku szkoły nr 282 odbyła się uroczysta akademia poświęcona majowym świętom: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 3 maja – Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. Wzięli w niej udział uczniowie klas 1-3, dzieci uczęszczające do oddziałów przedszkolnych, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uroczystość rozpoczęła się krótkim wystąpieniem Pani W-ce Dyrektor Krystyny Żelaznowskiej, wprowadzającym w te ważne dla Polski i Polaków historyczne wydarzenia. Wspólnie odśpiewano 4. zwrotkowy hymn państwowy, a następnie głos oddano uczniom klasy pierwszej, którzy przygotowali część artystyczną pt.: „Święta majowe”. Złożyły się na nią mini scenki, wiersze i piosenki o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Akademia ta miała na celu przybliżenie młodym ludziom historii naszej ojczyzny, kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich oraz pokazaniu, jak we współczesnych czasach można ten patriotyzm manifestować. Na uwagę zasługuje zdanie, będące podsumowaniem występów dzieci: „…Naród, który nie  zna swojej przeszłości umiera i nie buduje swojej przyszłości…” Była to piękna lekcja historii, która z pewnością zapisze się w pamięci uczestników uroczystego apelu.

          • Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty Omnibus 2023.

          • W dniach 25, 26 i 27 kwietnia na zakończenie pierwszego etapu edukacji zwanego edukacją wczesnoszkolną osiemnastu uczniów klasy 3 pisało Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty OMNIBUS 2023 wydawnictwa MAC. Zmagali się oni z zadaniami z języka polskiego, matematyki i przyrody. ,,Trzecioteścik” pisany samodzielnie ma dostarczyć informacji na temat poziomu wiadomości i umiejętności, które uczniowie zdobyli w ciągu trzech lat nauki. Test pisany na zakończenie pierwszego cyklu kształcenia uczy również małego ucznia, ważnej w dalszej jego edukacji szkolnej, sprawności rozwiązywania testów. Rodzicom i nauczycielom daje wgląd w to, co dziecko już opanowało i w to, co jeszcze trzeba poćwiczyć lub utrwalić.

          • Pokaz iluzjonisty.

          • 20 kwietnia naszą szkołę odwiedził artysta estradowy z Rzeszowa Goclan Ryszard. W widowisku Szkoła z pasją – Lekcja iluzji wzięły udział dzieci przedszkolne i uczniowie z wszystkich klas. W kilkudziesięcio minutowym występie gość wprowadził widzów w świat magii i iluzji. Publiczność z zainteresowaniem oglądała pokazy sztuczek z kartami, piłeczkami, znikającą wodą, kolorowymi chusteczkami, sznureczkiem, metalowymi kółkami i lewitującymi kulkami. Największą atrakcją była możliwość wzięcia udziału w prezentowanych sztuczkach i otrzymanie nagrody w postaci kolorowych baloników w kształcie mieczy lub zwierzątka. Wszystko to odbywało się przy rytmicznej muzyce. Podczas pokazu na twarzach dzieci można było zobaczyć radość, zdziwienie, zachwyt i zaskoczenie. Na koniec wszyscy uczestnicy przedstawienia otrzymali kolorowe balony, z których sami mogli wyczarować miecz, psa, lub kwiatka.

          • 22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi.

          • Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

            W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi i od tego czasu obchody Dnia Ziemi organizowane są na całym świecie właśnie tego dnia.
            Dzień Ziemi początkowo obchodzono na całym świecie w dniu równonocy wiosennej na półkuli północnej i równonocy jesiennej na półkuli południowej, czyli 21 marca. Tego dnia na całej kuli ziemskiej dzień trwa tyle samo co noc.

            Historia Dnia Ziemi

            Idea ochrony Ziemi narodziła się w USA. Z pomysłem obchodzenia Dnia Ziemi wystąpił w 1969 roku na konferencji UNESCO John McConnel. Rok później, 21 marca, burmistrz San Francisco Joseph Alioto pierwszy raz ogłosił Dzień Ziemi. Pierwsze obchody Dnia Ziemi odbyły się w 1970 roku.
            W Polsce tradycja związana z tym świętem ma krótszą historię. 
            Pierwszy Dzień Ziemi w Polsce obchodziliśmy w 1990 roku, a więc ponad 30 lat temu.

            Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!

          • "Każdy dzień to Dzień Ziemi" - szkolne obchody Dnia Ziemi.

          •  Dnia 21 kwietnia obchodziliśmy w szkole Dzień Ziemi pod hasłem – Każdy dzień to Dzień Ziemi. Z tej to okazji uczniowie klasy II i III przygotowali uroczysty apel. W inscenizacji ,,Moja Ziemia” dzieci pokazały jak należy chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Na początku wicedyrektor p. K. Żelaznowska wprowadziła dzieci w tematykę apelu. Zapoznała ich krótko z historią powstania święta - Dnia Ziemi i przeprowadziła pogadankę na temat pomocy jaką mogą wykazać się dzieci w stosunku do naszej planety, czyli np. segregacji śmieci. Wszyscy uczniowie wiedzą już, że dla dobra naszej planety należy – sadzić drzewa i pielęgnować rośliny, oszczędzać wodę i prąd, dbać o przyrodę segregując śmieci i ograniczając zużycie plastiku. W związku z tą uroczystością oraz na pamiątkę nauki i pobytu w budynku szkoły nr 282 uczniowie klasy III zasadzili różową piwonię. W naszej szkole Dzień Ziemi zawsze ma uroczysty charakter, a dodatkowym przeżyciem jest wspólne zasadzenie pamiątkowej rośliny.

          • Akcja Żonkile- 19 IV 1943 r. Powstanie w Getcie Warszawskim.

          •             19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.

                        Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 r. przynosząc bukiet żółtych żonkili pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym.

                        W naszej szkoleSamorząd Uczniowski, by podkreślić ten wyjątkowydzień, przygotował krótką prezentację przypominającą o wydarzeniach w getcie warszawskim oraz papierowe żonkile, które zostały wręczone nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej Polski z Oddziałem Przedszkolnym w Izdebkach
      • szkola_izdebki@nozdrzec.pl ,spizdebki@onet.pl
      • 134399710 - budynek Izdebki 362 kom. 517 - 476 - 891 (kontaktowy dla rodziców) 134399720 - budynek Izdebki 282 adres skrytki ePUAP: /spizdebki362/SkrytkaESP
      • 36-203 Izdebki 362 Poland
      • mgr Agnieszka Woś
      • mgr Krystyna Żelaznowska
    • Logowanie