• Zakończenie Programu "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

• W grudniu 2023 r. zakończono realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 uchwalonego przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

W ramach programu biblioteka szkolna otrzymała dofinansowanie z budżetu Państwa na zakup książek i lektur.

Całkowity koszt realizacji zadań, czyli wsparcie z budżetu państwa oraz wkład własny organu prowadzącego wyniósł 5,000 zł:

Dzięki wsparciu finansowemu zakupiono łącznie 218 nowości wydawniczych z przeznaczeniem na uzupełnienie księgozbioru biblioteki.

Wychowawcy, nauczyciel bibliotekarz  wraz z uczniami zrealizowali w ramach programu projekty tj.:

• Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania;
            • Mała Książka- Wielki Człowiek;
            • Pasowanie na czytelnika klas I;
            • Narodowe Czytanie;
            • Dzień Postaci Bajkowej;
            • Cała Polska Czyta Dzieciom;
            • Konkursy plastyczne, recytatorskie;
            • Świąteczny kiermasz;
            • Gazetki i dekoracje ścienne;
            • Udostępnianie uczniom księgozbioru na okres ferii i wakacji;
            • Lekcje biblioteczne.

Efekty i wnioski

• Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne, pięknie wydane książki, bestsellery, pozycje poczytnych autorów.
            • Ciekawie doposażony księgozbiór pozwoli uczniom rozwijać zamiłowania czytelnicze, kształtować inteligencję emocjonalną oraz efektywnie spędzać wolny czas.
            • Wybór i zakup książek dostosowanych do upodobań uczniów spowodował wyraźne zwiększenie zainteresowania zarówno książką, jak i biblioteką.
          • Kiermasz książek.

• W bibliotekach szkolnych odbywa się kiermasz książek z Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie. Zaczął się 30 listopada  października i będzie trwał do 21grudnia 2023 roku.

Celem kiermaszu jest promowanie książek, obcowanie z lekturą i rozwijanie kultury czytelniczej.

Można obejrzeć i kupić w bardzo przystępnych cenach książki dla dzieci i młodzieży. Jest to literatura piękna tzw. klasyka baśni oraz beletrystyka. Oprócz tego bardzo dużo kolorowanek i książeczek z naklejkami. To właśnie one cieszą się dużym powodzeniem wśród maluchów z klas I -III . Dzieci starsze gustują w komiksach i literaturze przygodowej.

• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

• Z wielką radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 5.000 zł na realizację Priorytetu 3 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021- 2025. W ramach projektu zostało zakupione 218 pozycji książkowych dla dzieci i młodzieży.

Wybór zakupionych książek był konsultowany z uczniami i nauczycielami dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy nadzieję, że zakupione pozycje zainspirują naszych uczniów do rozwijania zainteresowań czytelniczych a nasza biblioteka stanie się nowoczesnym miejscem, które zachęci do odwiedzania coraz większej grupy czytelników.

Pamiętajmy o wciąż aktualnych słowach Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

Zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki!