• Szkoła Podstawowa Nr 4

        • 2018/2019

          Konkurs piosenki religijnej i patriotycznej

          W sobotę, 1 czerwca 2019 r. uczennica oddziału przedszkolnego Julia Konopacka reprezentowała naszą szkołę w II  Dziecięcym Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej  w Krośnie pt. ,, Tobie Polsko Śpiewamy ‘’. Julia zaprezentowała dwa utwory ,, Abba Ojcze’’ oraz ,, Rozkwitały pąki białych róż ‘’. Pomimo tak trudnych utworów Julia poradziła sobie świetnie i zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Naszej uczennicy gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych.

          ********************************************************************************

          Dzień Rodzica

           31 maja br. w naszej szkole obchodzono uroczyście Dzień Rodzica. Na zaproszenie do szkoły przybyło prawie 100 osób. Nasi uczniowie z pełnym zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki dla swoich rodziców.

            Bardzo wymowny wiersz recytowała Zuzia – uczennica klasy I: 

          Drodzy rodzice od swych dzieciaków,

          Oprócz uścisków oraz buziaków,

          Przyjmijcie życzenia z serca płynące.

          Za trudy wasze wielkie dzięki dziś składamy.

          Jedną prośbę, jednak do Was mamy.

          Trochę więcej czasu dzieciom poświęcajcie,

          Mocno je przytulajcie, częściej wysłuchajcie,

          Posłuchajcie czasem, jak śpiewają ptaki.

          I co mówią do Was  wasze dzieciaki.

            Nie  zabrakło też tańców oraz scenek humorystycznych. Uczniowie zaprezentowali również swoje talenty aktorskie w przedstawieniu baśni „Księżniczka na ziarnku grochu” i „Kopciuszek”.

            Na twarzach rodziców dało się zauważyć uśmiech, a niekiedy łzy wzruszenia. W czasie spotkania dla gości przygotowano słodki poczęstunek.

            Rodzice wraz ze swoimi pociechami mile spędzili ten dzień. W dowód wdzięczności otrzymali podziękowania od swoich dzieci za miłość, dobre słowo, pomoc, codzienną troskę o to aby dzieci mogły wzrastać w jak najlepszych warunkach.

             Na zakończenie mamy i tatusiowie zostali obdarowani przez swoje dzieci laurkami i własnoręcznie wykonanymi upominkami.

          ********************************************************************************

          Obchody uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

          Naród. który traci pamięć, przestaje być Narodem”.

          J. Piłsudski

          Takie motto towarzyszyło nam podczas obchodów 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Szkole Podstawowej nr 4 w Izdebkach. Uczniowie klas IV i V przybliżyli swoim koleżankom i kolegom istotę tego święta, wagę Dokumentu, który został powołany do życia w osiemnastowiecznej Warszawie.

              W atmosferę ówczesnej stolicy wprowadziły nas scenki: „U szewca”, „W karczmie”, „Na zamku królewskim”. Pokazały one entuzjazm mieszkańców i potrzebę wprowadzenia zmian.  „Majowa jutrzenka” wlała w serca patriotów nadzieję  na poprawę stanu Rzeczypospolitej. Niestety, po piętnastu miesiącach Rosja zniweczyła ich plany. Mimo rozbiorów, postępowa myśl Polaków nie poszła  w zapomnienie. Pozytywne  opinie o tym dokumencie odbiły się echem w świecie. Jesteśmy narodem dumnym z naszej historii, toteż każdego roku w całej Polsce oddajemy hołd:

          „Tym, co Polsce dali myśl,

          Aby stworzyć cud majowy….”

          ********************************************************************************

          Warsztaty Wielkanocne

          Święta Wielkanocne to czas wielkiej radości i wzniosłego nastroju. To również czas oczekiwań, okazja do spotkań i radosnych twórczych działań.

          Z tej okazji uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami zostali zaproszeni 17 kwietnia 2019 r.  na warsztaty wielkanocne do Środowiskowego Domu Samopomocy im. Anny w Izdebkach.

          Zajęcia plastyczne naszych uczniów prowadzone we współpracy z paniami z terapii zajęciowej wspólnie z podopiecznymi były doskonałą integracją, a wspólnie spędzony czas okazał się bardzo twórczy i owocny.

          Podczas zajęć uczniowie mieli do dyspozycji różnorodność materiałów i poznali ciekawe sposoby stworzenia pięknych ozdób wielkanocnych  wg. własnych pomysłów. Wykonywanie kolorowych pisanek i wesołych kurek sprawiło uczniom wiele radości. Prace, które dzieci stworzyły stały się ich własnością. Z pewnością będą piękną dekoracją świątecznego stołu  i pamiątką naszego przedświątecznego spotkania.

          ********************************************************************************

          Wycieczka do Rzeszowa

          9 kwietnia b.r. uczniowie klas starszych naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Rzeszowa. Obejrzeli spektakl pt.: „Piotruś Pan” w Teatrze „Maska” wyreżyserowany przez Annę Nowicką, który wywarł wielkie wrażenie na młodych widzach. Mogli oni wraz z bohaterami przenieść się z czarno – białego świata dorosłych – poukładanego i racjonalnego – do Nibylandii, gdzie wszystko jest możliwe. Dzieciom spodobała się wspaniała obsada, atrakcyjna ścieżka dźwiękowa oraz zaskakujące efekty specjalne.

          Po wizycie w Teatrze uczniowie udali się do Fly Parku  na dwugodzinne zabawy na trampolinach. Niektórzy pod okiem trenerów opanowali sztukę wykonywania salta na materacach i w gąbkach.

          Radośni i nieco zmęczeni udali się na posiłek, po czym wrócili do Izdebek. Wiosenny wyjazd do Rzeszowa obfitował w niezwykłe wrażenia, był ucztą dla ducha i dla ciała.

          ********************************************************************************

          SUKCESY SPORTOWE

          Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Izdebkach mogą się pochwalić  dużymi osiągnięciami sportowymi na szczeblu gminnym i powiatowym.

          31. 01. 2019 r. drużyna chłopców zajęła I miejsce  w Gminnym Turnieju  Tenisa Stołowego, awansując na etap powiatowy  zajmując V miejsce.

          W zawodach gminnych mini piłki ręcznej 10 .01. 2019 r.  chłopcy zajęli II miejsce a w mini piłce nożnej halowej zajęli III .

          Na etapie gminnym reprezentacja szkoły chłopców i dziewcząt rozgrywała emocjonujące zawody w mini piłkę siatkową, gdzie dziewczyny zajęły II miejsce, a chłopcy  I miejsce awansując na zawody powiatowe.  Po dużych emocjach i nerwowej końcówce w finale ulegli tylko Szkole Podstawowej z Brzozowa zostając wicemistrzami powiatu. Wszyscy sportowcy zostali nagrodzeni dyplomami, gratulacjami za zaangażowanie w aktywność sportową.

          ********************************************************************************

          Dzień Babci i Dziadka

          W dniu 22 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

          Zaproszeni goście, kochani Seniorzy licznie przybyli w szkolne mury, gdzie wypatrywały ich podekscytowane i radosne wnuczęta.

          Na wstępie dyrektor szkoły pan Artur Greczner powitał ciepłymi słowami zgromadzonych gości i złożył Im serdeczne życzenia oraz zaprosił do obejrzenia części artystycznej.

          W pięknie udekorowanej sali dzieci zaprezentowały bogaty program artystyczny przygotowany pod kierunkiem swoich nauczycieli. Były to wzruszające wiersze, piosenki, jasełka, inscenizacja baśni oraz scenki z życia wzięte.

          Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

          W trakcie uroczystości Gościom serwowano ciasto oraz kawę i herbatę.

          Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele serca w swoje występy, aby jak najlepiej wyrazić  miłość i szacunek. Z całą pewnością można powiedzieć, że dzieci w trakcie tego spotkania kierowały się sercem, które przytaczając słowa Gustawa Flauberta mówią tak:

          „Serce jest bogactwem, którego się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiarowuje”.

           Tak naprawdę każdego dnia w roku dziadkowie myślą i troszczą się o swoje wnuki. Dlatego ukochane Babcie  i Dziadkowie w tym dniu zostali obdarowani laurkami, własnoręcznie wykonanymi upominkami oraz serdecznymi uściskami.

          Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich bezgraniczną miłość, dobroć, serce i jeszcze raz życzymy Im dużo zdrowia, długich lat życia oraz pociechy z wnucząt.

          B. Bieńko

          ********************************************************************************

          Przegląd Kolęd i Pastorałek

            W niedzielę 20 stycznia 2019 roku w Domu Strażaka w  Nozdrzcu odbył się XVIII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Naszą szkołę reprezentowała uczennica z oddziału przedszkolnego- Julia Konopacka. W jej wykonaniu mogliśmy usłyszeć piękną pastorałkę pt. ,,Była noc’’ za którą otrzymała dyplom, wyróżnienie oraz słodki upominek. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie.

          ********************************************************************************

          Spotkanie z podróżnikiem - Amazonia

               8 stycznia gościliśmy w naszej szkole podróżnika pana Krystiana Przyrzaka, związanego z gorlicką grupą podróżników ,,Trzask''. Spotkanie z  podróżnikiem w formie relacji z egzotycznej wyprawy po Amazonii , wzbogacone materiałem fotograficznym oraz rekwizytami było inspirującym doświadczeniem dla uczniów. Podczas prezentacji uczniowie wysłuchali opowieści o jedzeniu larw, mrówek, łowieniu piranii na obiad, poznali indiańską wioskę na czele z wodzem , a także dziecięce zabawki, którymi są węże. Wraz z naszym gościem dzieci mogły ,,wybrać się '' w rejs po Amazonce, która zachwyca i oszałamia swoją wielkością oraz, podziwiać florę i faunę tej części świata. 

          ********************************************************************************

          Mikołaju witaj wśród nas!

             W dniu 6 grudnia do naszej szkoły zawitał Święty Mikołaj i sprawił, że dzień był wyjątkowy, pełen radości , życzliwości i uśmiechu. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie. Przybycie dostojnego Gościa uświetnił program artystyczny przedstawiony przez przedszkolaków. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenkę. Wszystkie dzieci zostały  obdarowane  słodkimi upominkami. Spotkanie ze Świętym Mikołajem zapewne na długo pozostanie w pamięci dzieci, które z pewnością już dziś nie mogą doczekać  się kolejnego. Mikołaj obiecał, iż odwiedzi naszą szkołę  w przyszłym roku – o ile wszyscy będą grzeczni!

          ********************************************************************************

          100 rocznica Odzyskania Niepodległości

          9 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Izdebkach odbyły się uroczystości związane ze 100 – leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Akademię przygotowali uczniowie klas IV – VI, podczas której przybliżyli kolegom i koleżankom zmagania naszych przodków o wolną Polskę. Uzupełnieniem tych treści były piosenki patriotyczne oraz obrazy przedstawiające wydarzenia historyczne w formie prezentacji. W treści  programu zwrócono uwagę na potrzebę kultywowania polskich tradycji, dbałość o piękno języka i patriotyzm. Po akademii o godzinie 1111 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn „Mazurek Dąbrowskiego”.

          Z okazji 100- lecia odzyskania Niepodległości uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym
          pt.: „Polska – moja ojczyzna”.

          Dzień 9 listopada upłynął w atmosferze radości i wspólnego świętowania.

          J. Helon

          ********************************************************************************

          Pasowanie na ucznia klasy I

          W piątek  9 listopada 2018 r. uczniowie klasy I złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na ucznia Szkoły Podstawowej nr 4 w Izdebkach. Zanim nastąpił obrzęd pasowania zaprezentowali program artystyczny wspólnie z klasą II.

          Warunkiem pasowania uczniów było zaprezentowanie przez pierwszoklasistów tego, co już potrafią – czyli pokaz wiedzy i umiejętności.

          Na początku uczniowie zatańczyli poloneza, potem recytowali wiersze o ojczyźnie, o barwach narodowych, zaśpiewali piosenki w języku polskim i po angielsku. Zgromadzona publiczność nagradzała występy brawami. Pierwszoklasiści znakomicie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej, ruchu drogowym oraz rozwiązywali zagadki.

          Na  podstawie prezentowanych umiejętności i wiedzy, wszyscy jednogłośnie uznali, że pierwszaki zasłużyły na to, żeby zostać prawowitymi uczniami naszej szkoły.

          Po programie artystycznym nastąpił kulminacyjny moment  uroczystości czyli złożenie przez pierwszaków przysięgi uczniowskiej. Pierwszoklasiści ślubowali starać się być dobrymi i uczciwymi, strzec honoru i dobrego imienia szkoły, szanować swoich nauczycieli, rodziców i kolegów, uczyć się tego co piękne oraz kochać swoją Ojczyznę. Po ślubowaniu pierwszaki dostąpiły zaszczytu uroczystego aktu pasowania na ucznia dokonanego symbolicznym ołówkiem przez dyrektora szkoły Artura Grecznera.

          Po pasowaniu ksiądz katecheta pobłogosławił  dzieci i odmówił modlitwę  w ich intencji.

          Uroczystość zakończyła się wręczeniem pamiątkowych dyplomów. Dla uczniów klasy I życzenia oraz gratulacje przekazali dyrektor szkoły, rodzice, wychowawca oraz przewodnicząca Rady Rodziców, wręczając drobne upominki.

          Spotkanie  zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

          B. Bieńko

          ********************************************************************************

          Warsztaty czekoladowe

          W dniu 15.10.2018 r. uczniowie klas I - IV wraz z opiekunami wybrali się. na wycieczkę do Pijalni Czekolady w Korczynie, jedynej w Polsce w stylu starej fabryki czekolady.

          Program wycieczki obfitował w różne atrakcje.  W trakcie warsztatów uczniowie poznali historię czekolady, a także proces produkcji czekolady od ziarna kakaowca do tabliczki. Mieli okazję odgadywać nuty smakowe występujące w różnej  czekoladzie, zobaczyć maszyny i urządzenia oraz produkcję czekolady na żywo. Największą atrakcją dla dzieci okazało się wykonywanie i zdobienie własnej tabliczki czekolady i lizaków czekoladowych.

          Na zakończenie warsztatów dzieci degustowały czekoladę białą, gorzką, mleczną, różową oraz z płatkami złota. Uczniowie mogli zobaczyć największą czekoladową fontannę w Polsce.

          Po tych atrakcjach dzieci zakupiły różne czekoladowe pamiątki, a za udział w warsztatach otrzymały pamiątkowe dyplomy.

          Wyjazd do pijalni czekolady sprawił dzieciom wiele radości, mogły pobawić się na działającej w bardzo ciekawy sposób interaktywnej podłodze i delektować się wyrobami z czekolady. Z zaciekawieniem obejrzeć film edukacyjny w mini  kinie „Od ziaren kakaowca do czekolady”.

          Ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki, ponieważ wszyscy poczuli smak prawdziwej  i najwyższej jakości czekolady z najlepszych naturalnych składników.

           

          ******************************************************************************

          Dzień Głośnego Czytania

          Ogólnopolski Dzień  Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano na początku października  Dzień Głośnego Czytania dla klas I - III.

          Głośne czytanie jest niezwykle istotne dla rozwoju dziecka. Jego największe zalety to: nauka samodzielnego myślenia i pobudzanie wyobraźni oraz ćwiczenie pamięci i koncentracji.

          Celem tego spotkania było promowanie głośnego czytania dzieciom, kształtowanie wśród uczniów postaw czytelniczych, rozwijanie wyobraźni oraz wzbogacanie słownictwa.

          Miły przerywnik  czytania stanowiły zagadki muzyczne, rozwiązywanie krzyżówek oraz sudoku.

          W akcję czytania zaangażowali się uczniowie kl. II i III czytając książkę „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”.

          Do czytania fragmentów przygód Gangu Słodziaków zachęcił uczniów dyrektor szkoły, czytając wstęp wybranej książki. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały tekstów czytanych przez chętnych uczniów oraz wychowawczynię klasy I i II B. Bieńko.

          Na zakończenie spotkania, w nagrodę za wzorowe czytanie uczniowie  z kl. II i III otrzymali pluszowe maskotki Słodziaków i książki.

          Czytajmy dzieciom codziennie. Niech dzieci czytają dzieciom, dorośli dzieciom i dzieci dorosłym.

                                                                                                                                                                            B. Bieńko

          ********************************************************************************

          Bezpieczna droga do szkoły

           Nasi uczniowie pokonują ją pieszo, niektórzy samochodem z rodzicami, niewielu uczniów rowerem, a najliczniejsza grupa autobusem szkolnym. Jak należy zachować się podczas drogi do szkoły? Jakich zasad trzeba przestrzegać? O czym informują znaki drogowe? Na te pytania i wiele innych zagadnień związanych z bezpieczeństwem w drodze do szkoły uczniowie klas 0-III znaleźli odpowiedź  w czasie spotkania z policjantem, które odbyło się 19.09. 2018 r.

          Życzymy wszystkim  uczniom, by przez cały rok szkolny bezpiecznie poruszali się po drodze do szkoły oraz  pamiętali o właściwym zachowaniu  w autobusie.

          B. Bieńko

          ********************************************************************************

          Wycieczka do Łańcuta

          06.06.2018

          W środę,  06. 06. 2018 r. uczniowie klas I – III naszej szkoły udali się na wycieczkę  autokarową do Łańcuta, której program obejmował zwiedzanie Zamku – Muzeum. Łańcut przywitał nas piękną pogodą i wspaniałą roślinnością otaczającą zamek. Ogród różany, ogród włoski, powozownia, oranżeria i storczykarnia – to obiekty, które zwiedzaliśmy.

          Zamek to jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce, wybudowana w XVII wieku przez Stanisława Lubomirskiego. Dziedzicem posiadłości był Alfred Potocki, któremu zawdzięczamy obecny wygląd zamku.

          Zwiedzanie tego obiektu  zajęło nam około 2 godziny. W tym czasie mogliśmy zobaczyć  razem z przewodnikiem   Salon Narożny, Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Apartament Paradny, Czerwony Korytarz, Salę Teatralną i wiele innych pomieszczeń. Uczniowie zachwycali się bogactwem zdobień, zabytkowymi przedmiotami, przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami oraz żyrandolami.

          Następnie wycieczkowicze udali się do Oranżerii, gdzie zobaczyli egzotyczne rośliny, żółwie i rybki.

          W Stajni i Wozowni podziwiali kolekcję 55 pojazdów konnych. Ściana Hali ozdobiona jest kolekcją trofeów – zwierząt przywiezionych z podróży  do Afryki przez ostatniego właściciela.

          Po zwiedzaniu uczestnicy mogli odpocząć degustując smaczne lody. Wycieczka była udana, dostarczyła wielu ciekawych przeżyć.

          B. Bieńko

          ********************************************************************************

          Spotkanie z Bartkiem Friedkiem

          15 marca odbyło się w naszej szkole spotkanie z jednym z absolwentów placówki mianowicie Bartkiem Friedkiem. Celem spotkania było przybliżenie naszym uczniom twórczości muzycznej Bartka. Nasz gość  wykonał kilka najbardziej znanych utworów oraz zaprezentował swoje teledyski.  Przyjazną atmosferę tworzyła również swobodna rozmowa muzyka  z uczniami o tym,  jak powstają teledyski, teksty i muzyka. Nie zabrakło również pytań dotyczących koncertów, fanów, marzeń i takim zwykłym codziennym życiu naszego gościa. Atmosfera spotkania była radosna i pełna życzliwości. Uwieńczeniem spotkania było zakupienie przez naszych uczniów płyt wraz z autografem.

          Dziękujemy Bartkowi za przybycie i podzielenie się swoją pasją, wiedzą i talentem.  Być może spotkanie to zainspiruje naszych uczniów i kiedyś to on będzie mógł podzielić się swoim zainteresowaniem.

          E. Kawa

          ********************************************************************************

          Spotkanie z poetką Danutą Czają

          24 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Danutą Czają – regionalną poetką. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele. Autorka recytowała wiersze dla dzieci z tomiku pt. „Mała nowinka”, opatrując je wszystkie komentarzem. Pani Danuta zaprezentowała również swoją wcześniejszą twórczość z jej bogatą tematyką – o życiu codziennym, przemijaniu, nadziei, pięknie otaczającej nas przyrody, radościach i smutkach.
          W dalszej części spotkania nasz gość mógł wysłuchać swoich wierszy, ale recytowanych przez uczniów. Na twarzy poetki można było zauważyć nie tylko radość, podziw, ale i wzruszenie.
          Pani Danuta, zachęcała wszystkich do czytania literatury, opowiadała w jaki sposób powstaje tomik wierszy oraz odpowiadała na zadane przez dzieci pytania. Od naszego niezwykłego gościa otrzymaliśmy kilka tomików wierszy do biblioteki szkolnej wraz z dedykacją. Spotkanie przebiegło w serdecznej i ciepłej atmosferze.

          E. Kawa

          ********************************************************************************

          WIGILIA SZKOLNA

          22 grudnia odbyło się w naszej szkole tradycyjne spotkanie wigilijne.
          W udekorowanej świątecznie sali przy nakrytych białymi obrusami i zastawionymi wigilijnymi daniami stołach, spotkała się cała nasza szkolna społeczność wraz z zaproszonymi gośćmi. Nasze opłatkowe spotkanie zaszczycili swoją obecnością pan leśniczy Mieczysław Barć, pani Ewa Łanik, pani Agnieszka Dzioba – Jędruszczak oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Barnik.
          W części artystycznej przygotowanej przez ks. Pawła uczniowie klas młodszych zaprezentowali „Betlejemską dobranockę – jasełka z bohaterami z bajek‟. W pięknych strojach, z wielkim przejęciem i zaangażowaniem mali artyści odegrali swoje role. Obok Marii i Józefa nie zabrakło pięknie śpiewających aniołów, spieszących do szopki pastuszków, królów oraz postaci bajkowych takich jak: Czerwonego Kapturka, Calineczki, Dziewczynki z zapałkami, Sierotki Marysi i wiele innych, którzy składali dary narodzonej Bożej Dziecinie. Stroje, świetna gra małych aktorów oraz cudownie zaśpiewane kolędy i pastorałki zrobiły na wszystkich bardzo duże wrażenie.
          Po Jasełkach pan Dyrektor przekazał uczestnikom spotkania życzenia świąteczne natomist ksiądz Paweł odmówił modlitwę. Wszyscy obecni złożyli sobie życzenia i przełamali się opłatkiem. Tradycyjnie po opłatku wszyscy zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy i delektowaliśmy się potrawami, przygotowanymi przez Radę Rodziców klasy czwartej.

                                                                                                                                                                    E. Kawa

          ********************************************************************************

          KONKURS RECYTATORSKI W MAGICZNYM ŚWIECIE POEZJI WANDY CHOTOMSKIEJ

          Wanda Chotomska to polska poetka, pisarka, autorka ponad dwustu książek i tysięcy wierszy dla dzieci. Twórczyni piosenek, słuchowisk radiowych oraz kultowej dobranocki „Jacek i Agatka".  Mistrzyni rymu, rytmu i zabawy słowem. Dama Orderu Uśmiechu. Urodziła się 26 października 1929 roku, zmarła 2 sierpnia 2017 roku w Warszawie.

          12 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Wesołej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się konkurs recytatorski wierszy Wandy Chotomskiej. W konkursie tym uczestniczyli również zaproszeni uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Fal kl IV, Mateusz Jarosz kl. IV, Dominika Telega kl. V oraz Dawid Blama kl VI.

          Podczas recytacji jury brało pod uwagę: wymowę i intonację, opanowanie pamięciowe wiersza, ogólny wyraz artystyczny oraz interpretację - umiejętności aktorskie.

          Z naszej szkoły drugie miejsce zajął Dawid Blama recytując wiersz pt. „Kurczę bladę‟,
          a pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. GRATULUJEMY !!!

                                                                                                                         E. Kawa

          ********************************************************************************

          Wycieczka w Bieszczady
          7 czerwca uczniowie klas 0-IV wraz z opiekunami: E. Łanik, B. Ankowską, B. Bieńko, D. Pilch i E. Kawą pojechali na wycieczkę szkolną w Bieszczady.

                      Zwiedzanie Bieszczadów rozpoczęliśmy od przejażdżki „bieszczadzką kolejką”. Stacja główna znajduje się w Majdanie – leśnej osadzie w dolinie Solinki. Zabytkowy budynek stacji kolejowej oraz małe wagoniki zachęcają do niezwykłej wyprawy w głąb pięknych bieszczadzkich lasów.

          Po około dwugodzinnej przejażdżce, udaliśmy się na obiad do Karczmy Skup Runa Leśnego w Dołżycy.

          Po pysznym i sutym obiedzie wyruszyliśmy do Soliny. Przygodę z Zalewem Solińskim rozpoczęliśmy od spaceru po koronie największej w Polsce zapory. Następnie wybraliśmy się w rejs statkiem, na którym poznaliśmy historię powstania Zalewu Solińskiego.

          Kolejnym punktem wycieczki był zakup pamiątek z Bieszczadów.

          W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w McDonaldzie, by nieco odpocząć, posilić się i zregenerować siły przez powrotem do domu.

          Po dniu pełnym wrażeń zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do Izdebek.

           

          ********************************************************************************

          Dzień Dziecka

          01.06.2017

          Dzień Dziecka w naszej szkole odbył się na sportowo.

          Przy pięknej pogodzie uczniowie rywalizowali w sportowo – rekreacyjnych zabawach. Wyścigi  związane z pokonaniem toru przeszkód sprawiły dzieciom nie lada kłopot. Bardzo emocjonującym zadaniem okazało się przeciąganie liny.

          Młodsze dzieciaki rozegrały mini turniej piłki nożnej, a dzieci z klas starszych próbowały swoich sił w siatkówce.

          Podczas trwania imprezy dzieci częstowane były lodami, napojami ufundowanymi przez Pana Józefa Fala.

          Na koniec sportowych zmagań uczestnicy posilili się grillowaną kiełbaską.

          Dzień Dziecka upłynął wszystkim  dzieciakom na wesołej zabawie.

          ********************************************************************************

          Konkurs czytelniczy

          17 maja 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Izdebkach odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy.

          Miłośnicy czytania mogli zaprezentować swoją wiedzę ze znajomości książki J. R.R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.

          Celem, któremu przyświecał konkurs było rozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych, pobudzanie i rozwijanie aktywności twórczej oraz doskonalenie umiejętności czytania.

          Jak zwykle największe emocje towarzyszyły ogłaszaniu wyników. Z naszej szkoły II miejsce ex aequo zajęły Milena Kaczmarczyk oraz Aleksandra Baran a III – Dominika Telega.

          ********************************************************************************

          SPOTKANIE Z POETĄ - PANEM JÓZEFEM CUPAKIEM

          10.04.2017

          7 kwietnia w naszej szkole uczniowie mogli uczestniczyć w spotkaniu z regionalnym poetą – Panem Józefem Cupakiem. Nasz gość jest autorem wielu wierszy o różnorodnej tematyce. Jego poezja obejmuje: lirykę, satyrę, wiersze patriotyczne, religijne oraz  refleksyjne. Jak sam mówi, pisze o człowieku i dla człowieka. Jest również laureatem wielu nagród i wyróżnień literackich.

          Uczniowie przywitali niezwykłego gościa wielkimi brawami.

          Autor barwnie i dowcipnie opowiadał o swojej twórczości i swoim życiu. Pan Józef recytował wiersze, opatrując każdy z nich komentarzem. Ich bogata tematyka, inspirowana zwykłą, codzienną egzystencją, jej radościami i smutkami, wzbudziła nie tylko zainteresowanie, lecz  i wzruszenie słuchaczy.

                   W dalszej części spotkania uczniowie recytowali wiersze poety. Ich interpretacja spotkała się z aprobatą naszego gościa. Kolejny punkt spotkania był również ciekawy. Dzieci mogły wcielić się w dziennikarzy i przeprowadzić z poetą wywiad. Uczniowie zadawali wiele pytań, np. „Ile napisał Pan wierszy?”, „Jakie jest Pana ulubione zwierzę?”, „Kiedy zaczął Pan pisać i czy lubi Pan to robić?”

                   Na zakończenie, dzieci wręczyły gościowi kwiaty, w podziękowaniu za mile spędzony czas.  Pan Józef napisał także dedykacje do zakupionych przez uczestników tomików wierszy. Spotkanie przebiegło w serdecznej i ciepłej atmosferze. Dziękujemy Panu Józefowi za poświęcony czas.

          ********************************************************************************

          SPOTKANIE Z POETĄ - JANEM ORGANEM

          09.03.2017

          „Twarze wolności” to tytuł ostatnio wydanego tomiku wierszy pana Jana Organa – poety z Izdebek. Autor zaprezentował kilka wybranych utworów na spotkaniu, które odbyło się dnia 9 marca 2017r. w miejscowej Szkole Podstawowej nr 4.

          Oprócz słuchania poezji, uczniowie mieli też okazję przedstawić poecie własną interpretację wybranych wierszy, pochodzących z jego wcześniejszych zbiorków. Zadawali też pytania dotyczące życia i twórczości niezwykłego Gościa.

          Podsumowując spotkanie, przedstawicielka Samorządu Szkolnego zwróciła uwagę na fundamentalne wartości, jakie kryje poezja pana Organa : dobro, prawdę, wiarę w Boga oraz indywidualne spojrzenie na świat.  W imieniu wszystkich zebranych podziękowała za spotkanie, życzyła wielu twórczych myśli i natchnienia do pisania kolejnych utworów.

          Mamy nadzieję, że spotkanie z panem Janem Organem oraz z jego twórczością zachęci naszych uczniów do częstszego obcowania z poezją.

          ********************************************************************************

          Dzień Babci i Dziadka

          13.02.2017

          Tradycyjnie,  jak każdego roku, w dniu 10.02.2017r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Święto Babci i Dziadka jest wspaniałą okazją do wspólnego spotkania. Babcia czy Dziadek to ktoś, kto ma zawsze czas dla swoich wnucząt, zawsze lepiej je rozumie, umie pocieszyć, bezgranicznie je kocha i ma dla nich więcej cierpliwości, w  przeciwieństwie do zabieganych i zapracowanych rodziców. Często wartości przekazywane przez nich są drogowskazem i pomocą w wyborze drogi życiowej. Babcia i Dziadek czynią dzieciństwo swych wnuków udanym i szczęśliwym.

          Uroczystość ta została przygotowana w podziękowaniu za miłość, jaką dają co dzień wnukom. Goście przybyli w bardzo licznym gronie. Program artystyczny składał się z pięknie recytowanych wierszyków, wesołych piosenek, inscenizacji oraz rytmicznych tańców. Popisy swoich umiejętności artystycznych prezentowali uczniowie kl. 0-VI. Uroczystość przebiegała w miłej, wesołej i serdecznej atmosferze. Wszyscy goście byli zachwyceni występami swoich wnucząt, zarówno tych najmłodszych z kl. 0-III, jak i starszych. Po występach wnuczęta zaśpiewały sto lat i pobiegły do swoich babć i dziadków z laurkami, własnoręcznie wykonanymi upominkami i całusami. W trakcie spotkania przygotowano dla gości słodki poczęstunek.

          Jeszcze raz życzymy babciom i dziadkom dużo zdrowia i szczęścia, sto lat życia oraz pociechy z wnucząt.

          ********************************************************************************

          ,,Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica ... ."

          W tym roku zima nas nie zawiodła i nie szczędziła nam białego puchu. Korzystając z zimowych uroków, uczniowie naszej szkoły wybrali się na kulig. Uczestniczyli w nim również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Gimnazjum nr 1 w Izdebkach.

          Zimowa sanna wiodła przez Leśnictwo Izdebki. Wszyscy uczestnicy mogli podziwać piękny las przepełniony zimowym krajobrazem. Jazda w kuligu sprawiła dzieciom wiele radości i frajdy, ale to nie był koniec atrakcji. Opiekunowie przygotowali dla dzieci ognisko wraz z pieczeniem kiełbasek, a zmarzluchów rozgrzała gorąca herbata. Na koniec imprezy nie zabrakło wojny na snieżki.

          Kulig nie odbyłby się bez zangażowania i pomocy wielu osób. Dziękujemy Panu Leśniczemu Mieczysławowi  Barciowi oraz Panom z Grupy Quad Team Pogórze – (Wacław Konieczko, Józef Fal i Robert Maniawski) za poświęcony czas i udostępnienie koni mechanicznych bez których kulig nie mógłby się odbyć.

          E. Kawa

           

          ********************************************************************************

          Wyjazd na narty Kiczera Ski

          W styczniu 2017 r. uczniowie naszej szkoły aż trzykrotnie wyjeżdżali na narty do Puław.
          W wyjeździe uczestniczyli również uczniowie SP 2 oraz Gimnazjum nr 1 w Izdebkach. Celem przedsięwzięcia było promowanie narciarstwa zjazdowego wśród wszystkich uczniów, bez względu na statut majątkowy i posiadanie specjalistycznego wyposażenia narciarskiego. Po dojeździe na miejsce i wypożyczniu sprzętu niezbędnego do szusowania na śniegu, uczniowie zostali poinstruowani o bezpiecznym i odpowiedzialnym zachowaniu się na stoku. Uczniowie, którzy po praz pierwszy próbowali swoich sił na nartach, ćwiczyli zjazdy pod okiem instruktora. Grupa bardziej zaawansowana technicznie szlifowała swoje umiejętności korzystając z trudniejszej trasy. Kierownikiem i organizatorem wyjazdu byli nauczyciele wychowania fizycznego Robert Flejszar oraz Maciej Skotnicki. Opiekę dzieciom i młodzieży zapewnili również E. Kawa i W. Skórski.

          Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i pomimo zmęczenia, uśmiechu na twarzy nie zabrakło nikomu.
          Mamy nadzieję, że za rok znów będziemy w pełni korzystać z uroków zimy i szusować na nartach.

          ********************************************************************************

           

          KONKURS RECYTATORSKI

          12.12.2016

                      15 listopada minęło 100 lat od śmierci Henryka Sienkiewicza, naszego wielkiego pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla. Był on orędownikiem polskości, autorem cyklu powieści „Ku pokrzepieniu serc” rodaków znajdujących się pod jarzmem niewoli. Wierzył, że ojczyzna odzyska  swoją tożsamość polityczną. Niestety, sam nie doczekał tej chwili. Jakże smutno brzmią ostatnie słowa autora „Quo vadis” wypowiedziane na łożu śmierci : „Mój Boże! Nie zobaczę już wolnej Polski!”

                      Rok 2016 poświęcony jest temu wspaniałemu Polakowi, patriocie. Do grona organizatorów licznych akcji propagujących wielkie dzieła Henryka Sienkiewicza, które miały miejsce w naszym kraju, dołączyli także uczniowie naszej szkoły, uczestnicząc w konkursie recytatorskim pt. „Sienkiewicz wciąż żywy”.

                      Podczas jego trwania mieli okazję poznać niektóre fakty z życia pisarza oraz jego twórczość w formie projektu multimedialnego.

                      Spośród recytujących, największe wrażenie artystyczne wywarła na zebranych Otylia Barnik, która przedstawiła fragment powieści „W pustyni i w puszczy”. Jury przyznało II miejsce chłopcom z klasy III za interpretację „Legendy żeglarskiej”. Na trzeciej pozycji uplasowała się grupa dziewczynek z klasy III z bajką „Wróżki” oraz Julia Owsiana (klasa III) i Dawid Blama (klasa V), którzy wyrecytowali fragmenty opowiadania pt. „Janko Muzykant”.

                      Konkurs przybliżył  uczniom naszej szkoły postać wielkiego Polaka, pisarza, noblisty i jego twórczość. Mamy nadzieję, że w przyszłości chętnie sięgną po książki tego najbardziej poczytnego pisarza w Polsce, który także w literaturze światowej zdobył trwałe miejsce.

          ********************************************************************************

          KONKURS PLASTYCZNY PT. „BARWY JESIENI” 

          20 listopada został rozstrzygnięty konkurs pt.: Barwy jesieni" zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Konkurs został ogłoszony na bajecznie prostych zasadach: trzeba było wykonać dowolną techniką pracę plastyczną obrazującą jesień.

          Głównym celem konkursu było kształtowanie rozwoju wrażliwości i wyobraźni plastycznej, doskonalenie warsztatu plastycznego oraz rozbudzenie pasji twórczej, wzmacniając w ten sposób proces wychowania i kształcenia.

          Konkurs cieszył się wielkim powodzeniem a temat okazał się wdzięczny, ponieważ bardzo dużo uczniów wykonało prace plastyczne. Swoje pomysły, na przedstawienie jesieni i jej barw, ukazali w przeróżnych technikach plastycznych: wyklejanki, wydzieranki, kolaż, pastele, akwarele. Wszystkie prace były w swoim rodzaju wyjątkowe, dlatego jury miało trudny orzech do zgryzienia w wytypowaniu zwycięzców. Jury obradowało w składzie: A. Dzioba–Jędruszczak, M.Bodniak – Chorążak, ks. Paweł Pietryka. Wśród laureatów znaleźli się:

          Klasy 0- III

          I miejsca

          Kacper Szerszeń       kl. III

          Weronika Owsiana kl. III

          Karolina Gierlach    kl. III

          II miejsca

          Mateusz Kaczmarczyk  kl. I

          Patryk Bargieł               kl. II

          Dawid Bednarz             kl. O

          III miejsca

          Julia Owsiana      kl. III

          Jakub Hućko        kl. O

          Dawid Bąk           kl. II

                     Wyróżnienia:      Melania Kocyła          kl. 0

                                                  Patrycja Kaszowska   kl. II

           

          Klasy IV-VI

          I miejsce:            Milena Kaczmarczyk   kl. IV

          II miejsce:           Jakub Mazur    kl.VI

          III miejsce:         Diana Balcerak   kl. VI

                               Wyróżnienie:    Otylia Barnik   kl. VI

           

          Dodatkowe wyróżnienia:

          Zofia Łukaszczyk   kl. 0

          Mateusz Wojdanowski kl. II

          Krystian Balcerak kl. II

          Wiktor Barnik kl. VI

                                                                       E. Kawa

           

          ****************************************************************************

          Dzień Pluszowego Misia

             Nie od dziś wiadomo, że pluszowy miś jest ukochanym przyjacielem wszystkich dzieci. Dlatego nasza szkoła zorganizowała święto pluszowemu przyjacielowi. Uroczystość odbyła się 25 listopada w Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli  w tym dniu swoje misie, które towarzyszyły im przez cały dzień.
            Uczennice klasy szóstej pod opieką E. Kawy i B. Gieruli – Toczek przygotowały na ten dzień mnóstwo quizów, zagadek oraz konkursów sprawnościowych, plastycznych o tematyce  „misiowej”. Uczniowie, którzy zdobyli czołowe miejsca poczas konkursów, zostali obdarowani nagrodami rzeczowymi, a pozostali uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek.
            Na koniec podsumowany został konkurs plastyczny na najładniejszą maskę misia oraz najładniejszy strój misia.  Spośród wielu prac jury wybrało i nagrodziło te najpiękniejsze i najbardziej pomysłowe.
          Nagrody ufundował sklepik szkolny „Kubuś”.
                                                                                                                                                        E. Kawa

          ****************************************************************************

          12.10.2016

          12 października 2016r. o godz.10 w Szkole Podstawowej nr 4 w Izdebkach odbyło się uroczyste Pasowanie uczniów klasy pierwszej.

          W uroczystości udział wzięli uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami oraz rodzice , a także dzieci z kl.0,które miały okazję zobaczyć jak odbywa się pasowanie na ucznia oraz zrozumieć,że szkoła jest przyjazna dla uczniów.

          Najpierw pierwszoklasiści przedstawili część artystyczną, na którą złożyły się wiersze oraz piosenki. Potem uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę o Polsce, bezpieczeństwie i gotowości do nauki, za co otrzymali gromkie brawa, a uczennice kl.VI Otylia i Diana wręczyły im medale.

          Następnie dyrektor szkoły mgr Artur Greczner dokonał uroczystego pasowania pierwszoklasistów na uczniów,którzy ze zniecierpliwieniem, a zarazem uśmiechem na ustach czekali na tę chwilę.Na pamiątkę tej podniosłej uroczystości dzieci otrzymały piękne dyplomy oraz upominki od rodziców i uczniów kl.I. Były także życzenia na dobry początek edukacji oraz podziękowania od rodziców  dla wychowawczyni za trud wychowania ich dzieci. Na zakończenie uroczystości przygotowano wspólny poczęstunek dla dzieci i rodziców oraz wykonano pamiątkowe zdjęcia.

          Uroczystość przygotowała wychowawczyni kl.I mgr Danuta Pilch. 

          ****************************************************************************

          Konkurs ekologiczny

          15.06.2016

               15 czerwca  2016 r. uczniowie naszej szkoły: Otylia Barnik, Adrianna Golonka i Artur Świder wzięli udział w Gminnym Konkursie Wiedzy Ekologicznej Szkół  Podstawowych organizowanym przez Zespół Szkół w Wesołej. W konkursie uczestniczyło 10 uczniów ze szkół z terenu gminy Nozdrzec.

             Wszyscy uczniowie mieli do rozwiązania test ekologiczny, który po godzinnym upływie czasu Pani opiekun – Krystyna Potoczna oceniła. Konkurs ten najlepiej napisała Otylia Barnik, która zajęła I miejsce, a Artur Świder zajął  III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i pamiątkowe książki związane z przyrodą.

          D. Krzysztyńska

          ****************************************************************************

          Wycieczka do Sanoka

           

          13.06.2016

             W poniedziałek 13 czerwca 2016 r. odbyła się wycieczka do Sanoka, w której wzięli udział uczniowie z klas 0 - III. Pierwszym punktem w planie było zwiedzanie Skansenu. Jest to największy Skansen w Polsce. Dzieci zobaczyły jak wyglądało Miasteczko Galicyjskie i jak mieszkali ludzie wykonujący różne zawody. Przewodnicy w ciekawy sposób, dostosowany do wieku małych turystów, opowiadali i pokazywali kilka wybranych starych budowli (cerkiew, kuźnia, dawna szkoła, mieszkanie zegarmistrza czy nauczyciela), ale też dom bogatej rodziny żydowskiej. Po zwiedzaniu w Skansenie uczniowie dokonali zakupu pamiątek.

          Po dwugodzinnym pobycie w Skansenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, a następnie udaliśmy się do Sali Zabaw „Urwis”. Przed wejściem na teren zabawy, dzieci zostały zapoznane z obowiązującymi tam zasadami zabawy i bezpieczeństwa. Po krótkim instruktażu, dzieci rzuciły się w wir zabawy: korzystały z różnych zjeżdżalni, basenów z piłeczkami oraz innych atrakcji (puszczanie baniek mydlanych).

          Dwugodzinny pobyt w sali zabaw bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci pożegnały się z tym bajkowym miejscem. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na Rynek w Sanoku, gdzie dzieci zobaczyły Zamek i piękną fontannę, przy której wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

                      Wycieczka ta była wspaniałą lekcją historii.

          ****************************************************************************

          „Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów”- Dzień Kobiet

          W dniu 8 marca br. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Kobiet, przygotowana przez chłopców z klasy II i III pod kierunkiem pani Doroty Krzysztyńskiej. Przedstawienie miało uświadomić wszystkim, jak ważną rolę w świecie pełni kobieta. Śmieszne i przekorne sentencje  oraz popularne piosenki o kobietach wywołały  radość i śmiech wśród zebranej publiczności szkolnej.

          Na zakończenie akademii popłynęła moc gorących życzeń dla wszystkich Pań i dziewczynek, chłopcy wręczyli Paniom kwiaty.

          Do życzeń dołączył się również Pan Dyrektor – Artur Greczner, który życzył Paniom i dziewczynkom dużo uśmiechu i radości i żeby rozkwitały każdego dnia tak jak te tulipany, którymi dzisiaj zostały obdarowane.

          ****************************************************************************

          WALENTYNKI, CZYLI WYRAŻAMY SWOJE UCZUCIA

          Dzień Świętego Walentego to dzień dobry dla każdego!

                          W tym dniu wszyscy to wyznają, że chcą kochać i kochają!

           

          11 lutego br. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zakochanych – Walentynki. Samorząd Uczniowski już wcześniej rozpoczął przygotowania do tego szczególnego dnia. Przygotowane zostało specjalne pudełko, do którego można było wrzucać walentynki. Z tej okazji uczniowie klas II, III, V i VI przygotowali krótki program artystyczny, w którym nie zabrakło humoru i dobrej zabawy. Podczas przedstawienia można było zobaczyć „Randkę  w ciemno” oraz tańce dziewczynek z klas od III – V.

          Po przedstawieniu przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego rozdała Walentynki, które wcześniej zostały wrzucone do pudełka walentynkowego.

           

          D. Krzysztyńska

          ****************************************************************************

          Z WIZYTĄ U SAMOTNYCH

          21.12.2015

          Adwent to czas kiedy ludzie przygotowują się na przyjście Pana Jezusa.  Uczniowie naszej szkoły  w tym szczególnym czasie postarali się być zwiastunami dobrej wieści. Odwiedzili samotnych seniorów, którym wręczyli świąteczne stroiki wraz z drobnym upominkiem symbolizującym święta. Cała wizyta okraszona została śpiewem kolęd oraz łamaniem się opłatkiem i składaniem sobie życzeń.
          Opiekę nad uczniami podczas wizyty u seniorów sprawował opiekun Samorządu Szkolnego Maciej Skotnicki. Stroiki wykonała klasa VI wraz z wychowawczynią Elżbietą Kawą.
                                                                                                                                                                 E. Kawa

          ****************************************************************************

          WIGILIA SZKOLNA 2015

          28.12.2015

          Wigilia w szkole  to szczególny dzień dla całej społeczności szkolnej. Wspólna uroczystość integruje uczniów, nauczycieli, pracowników oraz zaproszonych gości. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas były dyrektor szkoły Pan Józef Mistecki oraz Kierownik GZEAS Urszula Pruszyńska – Czaja.
           Tegoroczne spotkania rozpoczęło się częścią artystyczną pod tytułem „Mali kolędnicy” przygotowaną przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem księdza Pawła Pietryki i Elżbiety Kawy.
           Jak co roku przeżywaliśmy narodziny Dzieciątka Jezus, któremu towarzyszyli Maryja, Józef i Trzej Królowie. Na scenie nie zabrakło również aniołów i pasterzy. Wspólne kolędowanie pozwoliło poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
           Ksiądz Paweł przeczytał fragment Pisma Świętego  i wspólnie odmówiliśmy modlitwę.

          Po części artystycznej wszyscy obecni złożyli sobie życzenia i przełamali się opłatkiem. Tradycyjnie po opłatku zasiedliśmy do wspólnego wigilijnego stołu.
                                                                                                                                                                       E. Kawa

          ****************************************************************************

          BEZPIECZNE WAKACJE 2015

          20.10.2015

          Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w konkursie pt.  „Bezpieczne wakacje” . Organizatorami  konkursu są Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie.
          Głównym celem  jest edukowanie dzieci i młodzieży o bezpiecznym i rozważnym zachowaniu się w miejscach, w których odpoczywają podczas wakacji.
          Jak co roku uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem  przystąpili do wykonywania rysunków.  Pomysłów na przedstawienie bezpiecznego zachowania się  podczas spędzania wolnego czasu było mnóstwo. W trakcie tworzenia prac uczniowie zastosowali przeróżne techniki plastyczne.
          W konkursie wzięło udział 22 szkoły i wpłynęło aż 179 prac. Konkurencja była ogromna.  Jesteśmy bardzo dumni , że z Gminy Nozdrzec  dwie uczennice zdobyły wyróżnienie. Aleksandra Herbut z SP nr 4 w Izdebkach i Kinga Fil z SP nr 2 w Izdebkach.
          Prace były przygotowywane pod okiem nauczyciela plastyki.

          ****************************************************************************

          DZIEŃ DZIECKA 2015

          23.06.2015

          Z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców  Szkoły Podstawowej nr 4 w Izdebkach zorganizowała swoim pociechom  imprezę. W  tym wyjątkowym dniu najmłodsi mogli odpocząć od nauki, a całkowicie poświęcić swój wolny czas zabawie.  Dodatkową  atrakcją był  występ artystycznej grupy Bazyl  Art, który  porwał  wszystkie dzieciaki do wspólnej zabawy.  Oprócz  tańców,  w rytm znanych utworów muzycznych,  uczniowie próbowali swoich zdolności  aktorskich, malarskich, sportowych . Niezwykłą  i wspaniałą atrakcją okazało się robienie ogromnych i kolorowych baniek  mydlanych.

           Po wyczerpujących harcach nadszedł czas na posiłek . Dzieci zajadały  kiełbaski  z grilla, lody i pili Iwoniczankę zasponsorowaną przez pana Fala. W tym dniu,  wszystkim dopisywały humory,  a  żar lał się z nieba.  Na koniec imprezy dziewczyny z klasy IV zaprezentowały swoje układy taneczne i wszyscy razem odtańczyli gangnam style.

          Podziękowania składamy Agnieszce Blamie i Waldemarowi Skórskiemu,  za  pomoc w przygotowaniu wspaniałej zabawy i poświęcony czas.

          ****************************************************************************

          Mam kota na punkcie mleka 2015

          19.06.2015

          Szkoła Podstawowa nr 4 w Izdebkach już drugi rok bierze udział w ogólnopolskiej kampanii pt. "Mam kota na punkcie mleka". Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Polska Izba Mleka wraz z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Intencją tejże akcji jest rozpowszechnianie produktów mlecznych takich jak: mleko, sery, kefiry, jogurty oraz zwrócenie uwagi dzieci, rodziców i nauczycieli na zdrowe i racjonalne odżywianie się. Akcja ta ma również cel edukacyjny - informuje o wartościach odżywczych mleka i produktach mleczarskich.
          Tym razem temat konkursu brzmiał "Moje ulubione mleczne danie" Zadaniem dzieci było wcielić się w rolę kucharza i podać autorski przepis na ciekawe i smaczne danie na bazie nabiału. Uczniowie naszej szkoły licznie i z wielkim zaangażowaniem przystąpili do konkursu.
          W tej wielkiej akcji popularyzującej spożywanie produktów mlecznych Kot Mleczysław wyróżnił naszego ucznia Pawła Najdeckiego.

          E. K.

          ****************************************************************************

          „Ocalić od zapomnienia”

          W dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych, jak co roku, odbyła się wycieczka klas V i VI na pobliski cmentarz grekokatolicki. Jej celem było pielęgnowanie pamięci po zmarłych przodkach, porządkowanie zapomnianych mogił, zapalenie zniczy oraz modlitwa za dusze.

          ****************************************************************************

          Zabawa karnawałowa

          23.02.2015

          ,,Gdzieś Hiszpania za górami, a tu zima, karnawał jest z nami"

          Podczas ferii zimowych 2 lutego w naszej szkole odbyła się coroczna choinka szkolna. Kolorowo przystrojona sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi miłośnikami tańca i dobrej rozrywki.
          Dzieci i rodziców nie trzeba było specjalnie nawawiać do zabawy, gdyż muzyka sama porywała do tańca.  Tak udaną imprezę zapewnił nam DJ  Macio z Rzeszowa. Na parkiecie w rytm muzyki bawili się uczniowie w kolorowych strojach karnawałowych. Nie zabrakło kowboi, wróżek, spidermana i innych postaci z bajek ulubionych przez dzieci. Jury spośród wszystkich wyłoniło trzech zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął Bartosz Baran przebrany za wojownika sumo, drugie Filip Matwijczyk jako pirat, a trzecie należało do Mateusza Wojdanowskiego, który wcielił się w postać Chudego z Toy Story.

          Nasz znakomity wodzirej umilał bal nie tylko tańcami, ale także zapewnił wiele atrakcyjnych rozgrywek i konkursów. Sprytem i niebywałą równowagą musieli wykazać się uczniowie tańczący na gazecie, pokonujący slalom z taczką, czy tańcząc z balonikiem. Co niektórzy mogli poćwiczyć koordynację ruchową zmagając się w konkurencji kręcenia hula-hoop. Mocne i zdrowe płuca przydały się miłośnikom puszczania baniek mydlanych. Po wyczerpujących zabawach był też czas  na odpoczynak i "małe Conieco" – jak mawiał Kubuś Puchatek. Oprócz przepysznej pizzy, uczniowie ze smakiem zajadali słodycze, owoce i gasili pragnienie Iwoniczanką zasponsorowaną przez Pana
          J. Fala.

          Za wspaniałą zabawę karnawałową  i włożony trud, uczniowie podziękowali rodzicom i nauczycielom.

          E. K.

          ****************************************************************************

          Z wizytą u seniorów

          Adwent jest czasem spełniania dobrych uczynków oraz  bezinteresownego pomagania innym. W myśl tej idei, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem  Samorządu Szkolnego Panem M. Skotnickim odwiedzili mieszkające  w Izdebkach samotne osoby.

          Uczniowie podarowali im „mały” symbol świąt – stroik, świąteczny piernik, zaśpiewali kolędę i złożyli serdeczne życzenia z okazji nadchodzących świąt.

          Na twarzach seniorów można było zauważyć nie tylko zaskoczenie, ale radość i wzruszenie.

          Dziękujemy za miłe i serdeczne przyjęcie.

          ****************************************************************************

          Konkurs plastyczny

          10.12. 2014 r. w Nadleśnictwie Brzozów został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Chroń lasy przed pożarem”.

          Uczniowie naszej szkoły z ochotą i zaangażowaniem wykonali prace plastyczne, na których przedstawili swoją interpretację tematu konkursowego.

          Po wyłonieniu finalistów na etapie szkolnym, prace zostały odesłane na konkurs do Nadleśnictwa w Brzozowie.

          Z naszej szkoły laureatami zostali: Jakub Mazur z klasy VI – zajął III miejsce, natomiast Jakub Jarema  uczeń klasy III został wyróżniony.

          ****************************************************************************

          Wycieczka w Bieszczady

               7 listopada 2014 r. uczniowie kl. IV, V i VI naszej szkoły wraz z czwartoklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wesołej wzięli udział w wycieczce przyrodniczej do Leska, Ustrzyk Dolnych i Birczy.

              Pierwszym przystankiem była Stacja Hydrologiczno – Meteorologiczna w Lesku. Dzieci poznały tam specjalistyczny sprzęt i sposoby pomiarów temperatury, wilgotności powietrza i opadów.

                      Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych. Dzieci oglądały tam ciekawe eksponaty roślinne i zwierzęce występujące w naturze na terenie lasów bieszczadzkich. Wśród różnorodnych gatunków owadów, ptaków i ssaków największe wrażenie wywarł na nich potężny żubr o wadze 1 tony oraz ogromne niedźwiedzie brunatne.

                       W drodze powrotnej zwiedzający zatrzymali się w Nadleśnictwie Bircza, gdzie znajduje się Ośrodek Edukacji Leśnej. Tam brali udział w interesującej lekcji o zwierzętach zamieszkujących lasy Pogórza Przemyskiego. Można było je nie tylko zobaczyć (eksponaty), ale także posłuchać ich odgłosów (tablica multimedialna.

                      Podsumowaniem wyjazdu było ognisko i pieczona kiełbasa. Syci i pełni wrażeń, cali i zdrowi nasi wychowankowie wrócili do domów.

          Organizatorem wycieczki była nauczycielka przyrody Pani Bogusława Zawadzka.

          ****************************************************************************

          Szanujmy pamięć o tych, których już nie ma...

          30.10.2014

          Każdego roku w okresie poprzedzającym uroczystość Wszystkich Świętych uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 odwiedzają stary cmentarz w Izdebkach. Oprócz nielicznych grobów odnowionych, zadbanych, przyozdobionych kolorowymi kwiatami, znajduje się tam wiele mogił zupełnie zapomnianych, porośniętych trawą, młodymi drzewkami, a w niektórych miejscach czas niemalże zrównał je z ziemią.

          Zgodnie z tradycją, która każe odwiedzać takie miejsca, dzieci chętnie udają się tam, by zapalić znicze, pomodlić się za tych, o których nikt już chyba nie pamięta.

          W tym pełnym refleksji i zadumy spacerze po miejscu wiecznego spoczynku najstarszych mieszkańców Izdebek udział wzięli uczniowie kl. IV i VI wraz z wychowawcami.

          ****************************************************************************

          Pasowanie na ucznia klasy 1

           

          23.10.2014

          23 października b. r. najmłodsi uczniowie – pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie w obecności dyrektora szkoły mgr Artura Grecznera, wychowawcy klasy, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich uczniów. Przed uroczystym ceremoniałem dzieci przedstawiły bogaty program artystyczny, złożony z wierszy, piosenek i tańców. W czasie występów pierwszaki wykazały się wiedzą o szkole, ruchu drogowym i właściwym zachowaniu, a więc udowodniły, że zasługują na miano ucznia. To był ich egzamin, który zdały na szóstkę.

          Po nim uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie dyrektor szkoły mgr Artur Greczner dokonał aktu pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Izdebkach. Z kolei ks. katecheta Paweł Pietryka odmówił modlitwę w intencji pierwszaków i udzielił im błogosławieństwa na dalszą naukę.

          Potem przyszedł czas na życzenia i upominki. Pierwszoklasiści usłyszeli wiele ciepłych słów i życzeń od Pana dyrektora, wychowawczyni klasy Barbary Bieńko, przedstawicieli rodziców kl. I, przewodniczącej Rady Rodziców oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i sklepiku szkolnego. Jak zwyczaj każe pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy z okazji „Pasowania na ucznia”, słodkości od rodziców oraz upominki.

          Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w nauce, aby nigdy nie zabrakło uśmiechu na ich twarzach, chęci zdobywania wiedzy i różnorodnych umiejętności, cudownych przeżyć i doświadczeń oraz samych wspaniałych chwil w szkole.

          Niech wyrosną z Was tacy, którzy ku gwiazdom wzlecieć zapragną.

          ****************************************************************************

          Spotkanie z policjantem

             W ramach akcji profilaktyczno-edukacyjnej '' Bezpieczna droga do szkoły'' zorganizowano w naszej szkole, w dniu 1 października 2014r. spotkanie dzieci kl.0-VI z policjantami dzielnicowymi, z Posterunku Policji w Nozdrzcu - sierż.szt.Aldoną Czerkies oraz st.asp. Piotrem Słaby. Policjanci przypomnieli dzieciom zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach, przechodzenia przez jezdnię, jazdy na rowerze oraz zapoznali ze zmianą przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym dotyczącą używania elementów odblaskowych przez pieszych w obszarze niezabudowanym o zmierzchu. Mundurowi ostrzegali też przed osobami nieznajomymi,z którymi nie należy rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu.Podczas spotkania omówione zostały zasady zachowania w przypadku spotkania bezpańskich psów. Atrakcją spotkania była prezentacja  kajdanek, gazu oraz pałki służbowej.Dzieci z pewnością zapamiętają jak uchronić się przed niebezpiecznymi zdarzeniami oraz będą przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Dziękujemy policjantom za ciekawą lekcję. 

          ****************************************************************************

          Wycieczka rowerowa do Jabłonicy Ruskiej

          24 czerwca 2014r. miała miejsce wycieczka rowerowa uczniów klas IV, V, VI naszej szkoły do Jabłonicy Ruskiej.
          Organizatorami byli opiekunowie SSU oraz Rada Rodziców.

          Po pokonaniu 10 kilometrowego odcinka uroczej, przeważnie leśnej trasy zatrzymaliśmy się w ośrodku wczasowym pana Kazimierza Szpiecha, który bezinteresowanie pozwolił skorzystać ze znajdujących się tam obiektów sportowych, placów zabaw z ciekawymi formami rozrywki dla dzieci. Czerwcowa pogoda dopisała, dobra kondycja
          i humory uczestników wycieczki także. Po zjedzeniu smacznego "ogniskowego" przysmaku pożegnaliśmy tę wspaniałą przystań, a w drodze powrotnej zjedliśmy lody w Wikingu. 

          Pełni wrażeń, wróciliśmy cali i zdrowi do Izdebek.

          ****************************************************************************

          DZIEŃ MATKI 2014 r.

          DZIEŃ MATKI- Tej,która

          codziennie daje mi wszystko,

          co ma najlepszego

          i najpiękniejszego.

                     Jest takie słowo

                     słowo jedno,

                     przed którym

                    inne słowa bledną.

                    Słowo, co nigdy nie zawodzi,

                   wierne i czułe do ostatka,

                   najbliższe sercu, najpiękniejsze,

                   jedno,jedyne słowo MATKA.

                            Ten piękny wiersz recytowała Adzia Golonka -uczennica kl.III  na uroczystości szkolnej z okazji Dnia Matki,która odbyła się w naszej szkole 27 maja 2014r. Na tę okoliczność uczniowie klas 0-VI przedstawili bogatą część artystyczną.Grupa taneczna wykonała ciekawe układy taneczne.Mamy uśmiechnięte podziwiały swoje pociechy i biły gromkie brawa. Każde dziecko złożyło swojej mamie życzenia i wręczyło kwiaty oraz własnoręcznie wykonany upominek.W trakcie spotkania dla mam przygotowano słodki poczęstunek.Była to wyjątkowa uroczystość,pełna uśmiechu,radości oraz wzruszenia.

          ****************************************************************************

          Dzień Babci i Dziadka 2014

          Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyła się po feriach zimowych 7 lutego 2014r.Mali artyści  przygotowali na tę uroczystość Jasełka oraz wierszyki , piosenki i układy  taneczne. Starsi uczniowie przygotowali scenki humorystyczne oraz taniec.

          Dostojni goście podziwiali i gromko oklaskiwali swoje ukochane wnuki.

          Po występach Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani laurkami, kwiatami oraz uściskami od swoich wnucząt. Na twarzach seniorów widać było uśmiech i łzy wzruszenia.

           Spotkanie uświetnił poeta ludowy Józef Cupak, który zaprezentował swoją twórczość.

          Przedstawił wiersze, fraszki zarówno humorystyczne jak i sentymentalne.

          Zebrani nagrodzili poetę gromkimi brawami . Uroczystość upłynęła w miłej  i serdecznej atmosferze, przy słodkim poczęstunku.

          Kochanym Babciom i Drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego , aby zawsze byli dumni ze swoich pociech.

          ****************************************************************************

          Z życzeniami i opłatkiem do Samotnych

          Święta Bożego Narodzenia to czas radości, pokoju przepełniony magią wigilijnej nocy. Wszyscy składają sobie serdeczne życzenia ,spotykają się przy tradycyjnym opłatku. W tym czasie pamiętajmy o ludziach starszych ,samotnych ,doświadczonych przez los .Delegacja uczniów Szkoły Podstawowej  nr 4 w Izdebkach wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego odwiedziła z życzeniami ,opłatkiem i własnoręcznie wykonaną ozdobą świąteczną starsze panie mieszkające w okolicy szkoły .

                Ta niespodziewana wizyta wywołała miłe zaskoczenie , radość a nawet wzruszenie .Dzieci spotkały się życzliwością ,wdzięcznością i gościnnością (,,Czym chata bogata’’)Seniorów .Dziękując  za życzenia i pamięć nasze panie zaprosiły naszych ,,kolędników” za rok . 

          ****************************************************************************

          KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

          Tradycję budowania szopek zawdzięczamy świętemu Franciszkowi z Asyżu.

          24 grudnia 1223 zorganizował on w Greccio pierwszą na świecie żywą szopkę bożonarodzeniową. Przedstawiała ona wnętrze stajenki betlejemskiej w naturalnej skali, wraz z osobami i żywymi zwierzętami.

          W Polsce tradycja wykonywania szopek zapoczątkowana została pod koniec XIII wieku przez zakon franciszkanów. Do dzisiaj szopki cieszą się ogromną popularnością.

          Uczniowie naszej szkoły pragnąc podtrzymać tradycję budowania szopek i kultywowania tradycji świątecznej wykonali szopki na szkolny konkurs. Zarówno w pracach płaskich jak i przestrzennych zastosowane zostały przeróżne techniki, materiały i formaty.
          Prace płaskie wykonane farbami, kredkami oraz wyrywanki  zostały wysłane na wojewódzki konkurs do Głogowa Małopolskiego. W konkursie tym wyróżnienie otrzymał Mateusz Wojdanowski z klasy I.

          Natomiast szopki przestrzenne ocenione i nagrodzone zostały w naszej szkole. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, pomysłowe, kolorowe i estetycznie wykonane. Widoczny był duży wkład pracy oraz umiejętność wykorzystania różnych materiałów takich jak: drewno, modelina, plastelina, papier, patyczki po lodach.
          W związku z tym jury podjęło decyzję o przyznaniu autorom wszystkich prac przestrzennych wyróżnienia. Nagrodzeni artyści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
          Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci i młodzieży wrażliwości estetycznej i aktywności twórczej, a poprzez zastosowanie rożnych technik plastycznych rozbudzanie wyobraźni plastycznej.

          Nagrodzeni uczniowie:

          Kamil Szerszeń kl. I

          Bartłomiej Skórski kl. II

          Aleksandra Herbut kl. IV

          Jakub Jarema kl. IV

          Krystian  Balcerak kl. I  i Diana Balcerak kl. V

          Julia Kowal kl. VI

          Paweł Najdecki kl. VI

          Artur Świder kl. VI
           

          Nagrody ufundował ks. Paweł Pietryka i sklepik szkolny Kubuś. 

                                                                                                                    E. Kawa

          ****************************************************************************

          Konkurs recytatorski

          31 maja obchodzimy Światowy Dzień  bez Papierosa z tej okazji Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Brzozowie zorganizowała konkurs plastyczny i recytatorski. Z naszej szkoły udział w konkursie recytatorskim wziął Dawid Blama z klasy III, który deklamował zapożyczony wiersz napisany przez Kacpra z mamą i tatą

          Był raz dymek papierosa,
          co osmolił pani nosa.
          Nosek czarny,
          smutna sprawa,
          czy jest na to jakaś rada?
          Może farba,
          może leki,
          a cóż na to ktoś z apteki?
          …dzisiaj nosek…
          …jutro płuca…
          …a co dalej?
          słaby oddech,
          serce siada,
          a do tego cera śniada
          …oddech smoka…

          Poszła pani do doktora,
          ten jej na to: „hola, hola”.
          Żeby ciało zdrowe było,
          nie korzystaj pani z dymu.
          Papieroski rzuć do kosza,
          aby poczuć się w niebiosach.

          Interpretacja tego utworu według Dawida bardzo spodobała się jury i zdobył I miejsce w konkursie recytatorski.

          Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          E. K.

          ****************************************************************************

          KONKURS ROZTRZYGNIĘTY

          Opiekunowie biblioteki i sklepiku szkolnego "KUBUŚ" zorganizowali dla uczniów od kl.0-VI konkurs na "NAJCIEKAWSZY STROIK BOŻONARODZENIOWY".W konkursie wzięło udział łącznie 19 osób. Wszystkie prace przyniesione przez dzieci były piękne i pomysłowe. Po burzliwych dyskusjach wyróżniono stroiki następujacych uczniów: Bartosz Czaja kl.0, Jakub Jarema kl.I, Balcerak Diana kl. II, Jakub Łanik kl.III, Natalia Skórska kl.IV, Paweł Lubecki kl.V. Osobom tym wręczono nagrody i dyplomy wyróżnienia. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.

          ****************************************************************************

          Spotkanie z mistrzem pszczelarstwa

          13 listopada 2013 r. do naszej szkoły został  zaproszony mistrz pszczelarstwa – pan Aleksander Rębacz, który opowiedział uczniom o życiu pszczół. Przywiózł swoje pszczoły w ekspozycyjnym szklanym ulu z pasieki „Boża iskierka” z Męciny Małej. Jego opowieści wzbudziły ogromne zainteresowanie.

          Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak pracowitymi owadami są pszczoły, poznali ich hierarchię oraz rozmieszczenie gniazd z podziałem na komnaty.

          Najciekawszym momentem tych zajęć było podglądanie owadów przez lupę. Dodatkową atrakcją była degustacja miodu na wafelku.

          W trakcie spotkania uczniowie własnoręcznie wykonywali świeczki z wosku pszczelego.

                   Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał słoiczek miodu z pasieki „Boża iskierka”.

          Warto było uczestniczyć w takim spotkaniu.

          ****************************************************************************

          Konkurs plastyczny pt. ,,Magia Świąt Bożego Narodzenia"

          Opiekunowie biblioteki szkolnej i sklepiku zorganizowali konkurs plastyczny o tematyce bożonarodzeniowej.

          Jak zwykle kreatywność uczniów dopisała. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac, w których zastosowano przeróżne techniki wykonania.

          Jury miało „twardy orzech do zgryzienia”, ponieważ wszystkie prace były piękne i jedyne w swoim rodzaju. Ostatecznie nagrodzono następujące osoby:

          Kategoria I – III

          I miejsce D. Oleniacz   kl. III

          II miejsce J. Sobolak   kl. II

          III miejsce D. Telega  kl. II

          Kategoria IV – VI

          I miejsce W. Barnik kl. IV

          II miejsce M. Bąk kl. VI

          III miejsce N. Skórska kl. VI,  P. Bieda kl. IV

          Wyróżnienia otrzymali:

          K. Herbut   kl. I

          B. Ślączka   kl. I

          J. Owsiana  kl. I

          B. Kaszowski  kl. II

          S. Najdecka  kl. VI

          N. Jarosz   kl. VI

          J. Mazur  kl. VI                               

          E. K.

          ****************************************************************************

          Z wizytą u seniorów

          Adwent jest czasem spełniania dobrych uczynków oraz  bezinteresownego pomagania innym. W myśl tej idei, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem  Samorządu Szkolnego Panem M. Skotnickim odwiedzili mieszkających w Izdebkach samotnych seniorów.

          Uczniowie podarowali im „mały” symbol świąt – stroik, świąteczny piernik, zaśpiewali kolędę i złożyli serdeczne życzenia z okazji nadchodzących świąt.

          Na twarzach seniorów można było zauważyć nie tylko zaskoczenie, ale radość i wzruszenie.

          Dziękujemy za miłe i serdeczne przyjęcie.

          ****************************************************************************

          Świeto Pieczonego Ziemniaka

          W dniu 15.10.2013r .uczniowie  klasy I i II wraz  z opiekunami zostali zaproszeni do Środowiskowego Domu Samopomocy im. Anny w Izdebkach na uroczyste Święto Pieczonego Ziemniaka. Mimo niesprzyjających warunków gospodarze sprawili, że dzieci wspaniale się bawiły. Wśród licznych konkurencji z nagrodami znalazły się między innymi : wyścig z ziemniakiem na łyżce, szukanie ukrytych ziemniaków, malowanie na liściach, wykonywanie ziemniaczanych ludków czy konkurs na najdłuższą obierkę. Najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa w ogromnej stercie liści  oraz zwiedzanie podziemi pałacyku, gdzie przy odrobinie szczęścia można było spotkać ducha. Na zakończenie nie zabrakło również słodyczy i grillowanej kiełbasy. Wspólnie spędzone chwile z podopiecznymi ŚDS-u w Izdebkach  dostarczyły wszystkim wielu wrażeń i radości, za co serdecznie dziękujemy organizatorom spotkania. 

          ****************************************************************************

          „Nakrętki dla Emilki”

          Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Izdebkach  przyłączyli się do akcji zbierania plastikowych nakrętek  na zakup aktywnego wózka inwalidzkiego dla sześcioletniej Emilki Rysz z Krościenka Wyżnego. 90 kg nakrętek przekazaliśmy w czerwcu. Natomiast kolejne kilogramy przekażemy w grudniu.

          Nawyk zbierania nakrętek i chęci pomocy pozostał w naszych uczniach, dlatego zamierzamy kontynuować akcję i pomagać potrzebującym dzieciom. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie.

          ****************************************************************************

          Konkurs recytatorski

          „Konkurs recytatorski”

          27 listopada 2013 r. w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima w Gimnazjum nr 1
          w Izdebkach odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski. Głównym inicjatorem tejże imprezy była pani Katarzyna Kufel, która prowadzi w gimnazjum bibliotekę. Swoją obecnością zaszczycili nas podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Izdebkach. Jan Organ Orion zarecytował wiersz J. Tuwima pt. „Do prostego człowieka”. Dziesięciu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Izdebkach  przedstawiło interpretację wierszy tego jakże znanego poety. W kategorii najmłodszych uczestników najlepszy okazał się Dawid Blama z kl. II, który zaprezentował wiersz „Lokomotywa” i zdobył I miejsce. II miejsce zdobyła Weronika Jędruszczak z kl. I recytująca „Murzynka Bambo”, a III miejsce zajęła Dominika Telega deklamująca „Okulary”. Natomiast w kategorii starszych uczestników II miejsce uzyskała za interpretację „W areoplanie” Andżelika Mistecka z kl. VI, a III miejsce Weronika Chrobak za wiersz „Spóźniony słowik”. Gratulujemy zwycięzcom konkursu a wszystkim osobom zaangażowanym przy organizacji konkursu składamy serdeczne podziękowania za miłe i ciepłe przyjęcie.

          ****************************************************************************

          Łódzki Duet Akordeonowy

          „Koncert Łódzkiego Duetu Akordeonowego”

          W poniedziałkowy poranek 25 listopada 2013 roku do naszej szkoły przyjechał Łódzki Duet Akordeonowy z koncertem. W programie artystów nie zabrakło zagadek muzycznych, prezentacji muzyki do tańców narodowych m.in. kujawiak, polonez, tango czy krakowiak.  Przy akompaniamencie Duetu nasi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności zarówno
          w tańcu oraz śpiewie.

          Ten poniedziałkowy koncert był doskonałą okazją do przybliżenia naszym uczniom muzyki poważnej wykonywanej na dawno zapomnianym instrumencie jakim jest akordeon.

          ****************************************************************************

          Mam kota na punkcie mleka

          „Mam kota na punkcie mleka”.

          W listopadzie zgłoszono uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Izdebkach klas II-VI do udziału w kampanii promocyjno- informacyjnej „Mam kota na punkcie mleka”. Koordynatorem kl. II –III jest pani Barbara Bieńko, a kl. IV-VI Barbara Gierula –Toczek. Celem kampanii jest promocja oraz  edukacja dzieci i młodzieży, matek, rodziców i nauczycieli o właściwościach odżywczych mleka i produktów mleczarskich (jogurty, sery i mleko), rozszerzenie wiedzy na temat mądrego odżywiania się oraz umocnienie pozytywnego wizerunku mleka i produktów mlecznych..

          ****************************************************************************

          Wyjazd do kina na film Kumba 3D

          W dniu 22.10. 2013r. uczniowie klas 0 -III wraz z opiekunami byli w kinie Helios w Rzeszowie na filmie animowanym KUMBA 3D.To kolorowy,wzruszający i piękny film,opowiadający o tym, jak to jest być innym niż wszyscy,jak się wtedy żyje,co się zyskuje, a co się traci.Akcja filmu toczy się w świecie zwierząt.Film uwodzi niezwykle szczegółową animacją, która ożywia na naszych oczach afrykańską florę i faunę.Kumba to mała zebra,która urodziła się bez połowy pasów na ciele.Odtrącona przez rodzinne stado wyrusza na poszukiwanie magicznego źródła,w którym jak głosi legenda-pierwsze zebry zyskały swoje pasy.W wędrówce po Afryce,gdzie przeżywa mnóstwo przygód towarzyszą jej nowi przyjaciele.

          Nasi uczniowie byli pełni wrażeń po tak ciekawym filmie,obejrzanym w wersji 3D i z wielką ochotą wybraliby się do kina jeszcze raz. 

          ****************************************************************************

          "Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU"

          W  dniu 27.05.2013r w Przysietnicy  odbył sie turniej piłki nożnej  "Z Podwórka na stadion o Puchar Tymbarku" .Uczniowie naszej szkoły zajęli III miejsce.W zawodach brali udział:

          kl I

          • Barnik Ksawery
          • Jarema Jakub
          • Fil Paweł
          • Blama Dawid

           

          kl II

          • Barnik Wiktor

           

          kl III

          • Obłój Hubert
          • Buczkowicz Krzysztof
          • Łanik Jakub

           

          Serdecznie gratulujemy!Życzymy kolejnych sukcesów!

          ****************************************************************************

          Ruch to zdrowie- zabawy ruchowe w Sali Zabaw URWIS w Sanoku

          W listopadowe przedpołudnie uczniowie kl.0-II  wraz z opiekunami pojechali do Sanoka.Celem wycieczki były zabawy ruchowe w Sali Zabaw ''Urwis".Na miejscu, po zapoznaniu z regulaminem i zasadami bezpieczeństwa uczniowie aktywnie spędzili czas.30- kilku osobowa grupa błyskawicznie rozbiegła się po "małpim gaju",w którym znajduje się ruchomy mostek,kładka przeprawowa,huśtawki,tunel-rura,zjeżdżalnie do basenu z piłeczkami i trampolina.Jednym słowem każdy znalazł coś dla siebie.Dużą atrakcją była ścianka wspinaczkowa oraz dmuchany zamek.Dzieci miały okazję aktywnie spędzić czas,ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową, umiejętności manipulacyjne oraz integrować się z rówieśnikami.Dwie godziny wspaniałej zabawy szybko minęły i trzeba było wracać do szkoły.Wszyscy uczniowie, pełni niezapomnianych wrażeń długo jeszcze będą wspominać ten wyjazd.

          B.Bieńko

          ****************************************************************************

          Wycieczka do Chorzowa

          Dnia 19.06.2012r. uczniowie klas : 2,3,4,5 i 6 wraz z opiekunami: ks. Romanem Kocajem, p. Czesławą Jajko, p. Janiną Helon i p. Danutą Pilch pojechali na wycieczkę do Chorzowa. Zwiedzili Zoo, Planetarium, a także Wesołe Miasteczko.

          Ogród Zoologiczny zaciekawił wszystkich ogromną liczbą zwierząt. Podziwiali: króliki, kucyki, żółwie, lwy, tygrysy, słonie, hipopotama, papugi, węże, nietoperze, kameleony, legwany i wiele innych.

          Następnym punktem podróży było Planetarium. Tam podczas 45-minutowego seansu uczestnikom wyprawy został przybliżony kosmos. Później wszyscy oglądali jedną z największych na świecie lunet.

          Park Różany zaimponował pięknymi, różnokolorowymi kwiatami.

          Według niektórych, najlepszym miejscem było Śląskie Wesołe Miasteczko, największy w Europie park rozrywki.  Duża ilość atrakcji zafascynowała zarówno dzieci, jak i opiekunów. Chłopcy zainteresowali się obiektem „Skoternia Disco”. Dziewczynki wolały karuzele (m.in. „Tagadę”).  Znaczna część klas polubiła „Smoczą Jamę” – zwaną Pałacem lub Tunelem Strachu. Ciekawość wzbudził „Twister” , „Kosmos Coaster”, „Balerina” , „Ześlizg do wody”  i „Ufo”.  Kilka osób chciało przejechać się „Rollercoasterem” , niestety, zabrakło czasu… Pod koniec zakupiono pamiątki.

          Wycieczka była bardzo udana. Pogoda i humor dopisywały wszystkim.  Mamy nadzieję, że następny wyjazd będzie równie ciekawy i ekscytujący. 

          Janina Helon 

          ****************************************************************************

          Wycieczka do Rudawieckiej Izby Pamięci

          W dniu 11 czerwca 2012r.uczniowie klas I-III  wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Rudawieckiej Izby Pamięci.Tam przywitała nas przewodnicząca KGW pani Danuta Czaja i zaprosiła do zwiedzania.W trakcie oglądania pamiątek pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o historii tych eksponatów, stwierdzając, że są one szczegółowo opisywane i katalogowane, aby na trwałe były świadectwem minionych czasów.Ta Izba to miejsce, w którym zatrzymał się czas.Każda rzecz i pamiatka ma swoją historię i ślady minionego czasu, dlatego powinna być ocalona od zapomnienia.Rudawiecka Izba Pamięci przypomina kolejnym pokoleniom o przedmiotach codziennego użytku,narzędziach, ozdobach,dokumentach,obrazach naszych przodków.Nasi uczniowie z zaciekawieniem oglądali: kądziel,żarna,sierpy,cepy, jak również przepiękne porcelanowe filiżanki,haftowane makatki oraz pięknie zdobione palmy.

          Te słowa były myślą przewodnią naszej wycieczki.Zapisaliśmy je w Pamiątkowej Księdze, dziękując za ciekawą lekcję patriotyzmu ,historii, utożsamiania się z naszą Małą Ojczyzną oraz gościnność.

           B.Bieńko

          ****************************************************************************

          UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ROCZNICY URODZIN JANA PAWŁA II

          18 maja obchodziliśmy rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II. Dlatego przypomnieliśmy sobie życie Karola Wojtyły, Jana Pawła II. Wsłuchaliśmy się i na nowo odświeżyliśmy biografię naszego Wielkiego Papieża. Dzisiaj rocznica ta przywołuje Go nam na pamięć, wzbudzając serdeczny żal, że nie ma Go wśród nas. Odszedł prawdziwie Dobry Pasterz…       I pociesza nas tylko świadomość, że nie odszedł tak naprawdę, że jest z nami przez życie wieczne, że jest w chwale Ojca Niebieskiego razem z wszystkimi świętymi, z Matką najświętszą, ze swoimi świętymi przyjaciółmi, bliskimi. Bł. Jan Paweł II żyje teraz szczególnie – w tajemnicy świętych obcowania.

          21 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel o bł. Janie Pawle II jako dziękczynienie po beatyfikacji i w kolejną rocznicę urodzin papieża. Prezentacje multimedialne, filmy i tekst czytany przez uczniów klasy VI przygotował ks. Roman.Zaprezentowane przez uczniów kl.V pieśni o bł. Janie Pawle II przygotował Pan Krzysztof Lubecki.

          ****************************************************************************

          Wiosna, Wiosna, Wiosna ach to ty !

          21 marca powitaliśmy słowami piosenki M. Grechuty nadejście pięknej i radosnej pory roku jaką jest właśnie wiosna. Na samym początku uczniowie klasy piątej zaprezentowali przedstawienie oczywiście o wiośnie pt. „Pierwszy dzień wiosny”. W tym dniu uczniowie licznie i chętnie brali udział w różnorodnych konkursach, zawodach i rozgrywkach.

          Kilka dziewcząt wzięło udział w konkursie pt. „Najpiękniejsza Pani Wiosna”. Ich zadaniem było przebranie się jak najbardziej kolorowo i wiosennie. Kolejnym konkursem był konkurs pt. „Najpiękniejsza Marzanna”. Uczniowie wcześniej w domu lub w szkole wykonali marzanny
          – indywidualnie lub w grupach, a następnie przynieśli je do szkoły, aby poddać ocenie jury.

          Uczniowie klas młodszych od 0-3 wzięli udział w różnych konkurencjach sportowych, które wcześniej w tajemnicy przed nimi przygotowali wychowawcy klas. Dzieci klas starszych brały udział w zawodach wraz z nauczycielami w siatkówkę i badmintona.

          Uwieńczeniem tego dnia był pochód z marzannami wzdłuż rzeki Magiery, która płynie nieopodal naszej szkoły.

          Cały dzień upłynął radośnie i wesoło, a uczniowie byli szczególnie zadowoleni z tego, że nie trzeba było go spędzać w ławkach.

          Wszyscy, którzy brali udział w konkursach zostali nagrodzeni. Nagrody ufundował sklepik szkolny Kubuś.

                                                                                                                                                              ucz. K. Orłowska, naucz. E. Kawa

          ****************************************************************************

          Dzień Babci i Dziadka

          Tegoroczną uroczystość obchodziliśmy w dniu 19.01.2012r. Na zaproszenie do szkoły przybyło prawie 100 Gości, których gorąco powitał dyrektor mgr Artur Greczner i złożył najserdeczniejsze  życzenia :dużo zdrowia, radości, wszelkiej pomyślności i pociechy z wnuków.Następnie przed licznie zgromadzoną publicznością uczniowie przedstawili barwny i atrakcyjny program artystyczny.Najpierw Babcie i Dziadkowie obejrzeli Jasełka,przygotowane pod kierunkiem ks.katachety.W trakcie przerwy był słodki poczęstunek przy herbatce i kawie.Potem wnuczęta klas 0- III deklamowały wiersze i śpiewały piosenki. Naszym Gościom umilał też czas szkolny zespół taneczny tańcami : "Cza-cza" i Krakowiak.Ciekawy, pełen humoru program pt."Babcia w podróży" i "Radio"pokazali uczniowie klasy V.Natomiast dziewczyny  i chłopcy z kl.VI zaprezentowali scenkę "Familiada na wesoło",wcielając się w role babć i dziadków.Bogaty w treści oraz przepełniony miłością program artystyczny uzupełniała świąteczna dekoracja i piękne stroje.W trakcie występów widać było na twarzach seniorów uśmiech i łzy wzruszenia. Po przedstawieniach wnuczęta w dowód pamięci i miłości złożyły swoim Babciom i Dziadkom życzenia i wręczyły piękne, wykonane własnoręcznie laurki.Dzień Babci i Dziadka niech będzie wyrazem szacunku i wdzięczności za okazaną cierpliwość, wyrozumiałość, dobroć, miłość oraz mądrość życiową ,którą obdarzają dziadkowie swoje wnuczęta.

          B.Bień

          ****************************************************************************

          Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

          Dnia 9 stycznia 2012 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Kolęd i Pastorałek.Do konkursu przystąpiło 33 uczestników.Uczniowie oceniani byli w II kategoriach wiekowych : kl.0-III oraz kl.IV-VI.Poziom prezentowanych utworów był wysoki i wyrównany.Największą popularnością cieszyła się kolęda "Dzisiaj w Betlejem".Nie zabrakło też przepięknych pastorałek : "Bosy pastuszek" i "Kolęda domowa".Jury w składzie p.K.Lubecki i ks.R.Kocaj po długich obradach wybrało najlepszych solistów.

           kl.0-Barnik Ksawery,Blama Dawid,Siudyła Adrian,  kl.I-Balcerak Diana,Golonka Adrianna,Kindrat Paulina,  kl.II- Łanik Jakub,Najdecki Paweł,Zubel Emilia,kl.III-Jarosz Natalia,  kl.IV-Mistecka Angelika,Wolanin Jakub, kl.VI-Lubecki Krzysztof. Laureaci konkursu oraz pozostali uczestnicy  otrzymali pamiątkowe dyplomy i  nagrody ufundowane przez ks.Romana. Gratulacje i wielkie brawa dla wszystkich solistów ! 

          opr.B.Bieńko    

          ****************************************************************************

          Konkurs na '' Najpiękniejszy Lampion Adwentowy''

          W listopadzie odbył się w naszej szkole konkurs na '' Najpiękniejszy Lampion Adwentowy'' dla uczniów kl.0-III.Celem konkursu było przygotowanie dzieci do adwentu oraz zachęta do uczestnictwa w roratach.Uczniowie klas młodszych przygotowali 11 prac konkursowych.Wszystkie lampiony przyniesione przez dzieci były przepiękne i pomysłowe.Z wykonanych lampionów urządzono wystawę w klasie I. Wybór tego ''Najpiękniejszego Lampionu'' był naprawdę trudny, ponieważ każdy z nich wyróżniał się kształtem, wielkością oraz kolorami.Ostatecznie wyróżnione zostały wszystkie lampiony.Wykonawcy wykazali dużo inwencji i talentu.Podziękowania należą się także Rodzicom, którzy pomogli swoim dzieciom w odniesieniu sukcesu.Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!Organizatorem konkursu był ks.R.Kocaj.

          ****************************************************************************

          Witaj, pierwsza klaso!

          27 października  2011r w naszej szkole odbyła się uroczystość, w czasie której pierwszoklasiści zostali pasowani na ucznia i przyjęci w poczet społeczności szkolnej. Nie było łatwo, oj, nie było! Pierwszaki musiały sprostać zadaniom, zagadkom, pokonać swoje słabości i wykazać się wiedzą o Polsce.

                    Na uroczystości była królowa i damy dworu (uczennice klasy V), które sprawdziły czy uczniowie klasy I poprawnie rozpoznają smaki soków, potrafią zjeść plasterek cytryny a potem pokazać piękny uśmiech oraz przejść po ławeczce nad „ przepaścią”.

                   Uczniowie pokazali, że pięknie śpiewają i tańczą, grają na instrumentach perkusyjnych, wykazali się znajomością zasad bezpieczeństwa na drodze.

                   Kiedy już „maluchy” przeszły pomyślnie wszystkie próby, nastąpił najważniejszy moment – pasowanie na ucznia, którego dokonał uroczyście – zaczarowanym ołówkiem – P. dyrektor mgr Artur Greczner.

                  Potem ks. katecheta R. Kocaj pobłogosławił uczniów i odmówił modlitwę  w ich intencji.

                  Uczniowie klasy I otrzymali wiele braw i gratulacji, dyplomy, śpiewniki, znaczki odblaskowe, upominki od Przewodniczącego Rady Rodziców, no i    oczywiście Wielkie Rogi Obfitości pełne łakoci na osłodzenie trudów szkolnego życia. Dyrekcja szkoły dziękuje rodzicom za zakupiony do klasy I dywan.

                  Uroczystość przygotowała wychowawczyni klasy I mgr Barbara Bieńko we współpracy z wychowawczynią klasy V mgr Elżbietą Kawą.

          Opracowanie mgr B. Bieńko

          ****************************************************************************

          Wyjazd do teatru Maska

          Dnia 21 października 2011r, uczniowie z klas młodszych naszej szkoły wyjechali do Rzeszowa do słynnego teatru „Maska” na spektakl pt: „Pinokio” Carla Collodiego, w reżyserii Zbigniewa Głowackiego.

          … Był sobie raz samotny, stary człowiek, był kawałek zwykłego drewna i było pragnienie posiadania kogoś bliskiego. Z tego pragnienia narodził się Pinokio, zabawna lalka z pięknie wystruganą głową, rękami i nogami, ale bez serca i takiej ilości rozumu, która pozwoliłaby  wybierać właściwe drogi. Nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swojego postępowania i przysparzając wielu zmartwień swojemu ojcu, ubogiemu Dżepetto, egocentryczna lalka-dziecko ucieka z domu, aby zasmakować pełnej pokus wolności. Nie wie, że jego los zatoczy krąg i w końcu zapłacze z tęsknoty za ojcem...   

          Po przedstawieniu pojechaliśmy do sali zabaw „Fantazja”. Przed wejściem na salę powitała nas pani i poinformowała o zasadach korzystania z palcu zabaw i o bezpiecznej zabawie. Po przebraniu się w szatni dzieci z iskierką w oku i z szerokimi uśmiechami wyruszyły na plac zabaw.

          Wszystkie atrakcje, jakie zapewnia jedna z największych w Polsce konstrukcja, składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni, basenów z kolorowymi piłkami, trampoliny, armatki z gumowymi piłkami czy samochodzików znalazły swoich adoratorów. Zabawa trwała 2 intensywne godziny.

          Dzieci wracały do domu bardzo szczęśliwe, zadowolone i uśmiechnięte. Część   z nich po szaleństwach zabawy drogę powrotną do domu spędziła śpiąc i zapewne marząc o kolejnej ekscytującej wycieczce.

                                                                                                                                U.CZAJA

          ****************************************************************************

          MICHAYLAND 2011

             1 czerwca z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się do Miejsca Piastowego na iście bajkową imprezę – Michayland. Gdy dotarliśmy na miejsce około godziny 9.30 właśnie rozpoczynała się Msza św. pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego Księży Michalitów –
          Ks. Kazimierza Radzika. Po Mszy św. dzieci udały się do licznie rozstawionych sektorów, gdzie czekały na nich zabawy, animacje oraz przeróżne upominki.
          W czasie trwania zabaw zarówno dzieci jak i nauczyciele mogli skorzystać z ciepłych posiłków – bigosu, parówek ze strażackiej kuchni oraz napoju.

          Pod koniec spotkania poczta anielska przekazała dzieciom fragmenty „Listu do dzieci” Jana Pawła II. Podziwialiśmy także wypuszczone w powietrze balony
          i gołębie.

          Zabawa była doskonała, humory nam dopisywały, a żar lał się z nieba.

          Panu Wójtowi Antoniemu Gromali dziękujemy za zasponsorowanie nam przejazdu.

          Wspomnienia dzieci…

          Najpierw spotkaliśmy się przed szkołą, chwilę później przyjechały po nas autobusy. Jechaliśmy około godziny, aż wreszcie dotarliśmy na miejsce.
          Gdy wyszliśmy z autobusu otrzymaliśmy chorągiewki i obrazki z Janem Pawłem II. Wszyscy zgromadzili się przed ołtarzem – rozpoczęła się Msza św. Po Mszy św. Wszyscy rozeszli się w różne strony do sektorów, gdzie czekały na nas niezwykłe atrakcje: trampoliny, hokej na trawie, zjeżdżalnie, koszykówka, malowanie twarzy, ścianka do wspinaczki, jazda konna, cyrk.

          Około godziny 14.00 udaliśmy się do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza. Ksiądz Roman opowiedział nam o bł. Ks. Markiewiczu. 
          Po wysłuchaniu krótkiego wykładu i modlitwie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

          Zanim pojechaliśmy do domu Ks. Roman razem z panem Barańskim pojechali nam kupić lody. To był niezapomniany dzień!

                                                                                                                       Jakub Wolanin, Patrycja Zanik, Andżelika Mistecka

          Na początku uczestniczyliśmy we Mszy św. Następnie udaliśmy się do różnych sektorów – sektor z pocztą, gdzie można było wysłać  pocztówki, można było pojeździć konno, udać się do cyrku gdzie nadmuchiwaliśmy balony o różnym kształcie. Dużo dzieci chętnie brało udział w konkursie plastycznym, z ochotą malowaliśmy sobie twarze, zjeżdżaliśmy na zjeżdżalni, skakaliśmy na trampolinie.
          Bawiliśmy się na całego. To był wesoły i udany Dzień Dziecka!

                                             Karolina Orłowska

                                                                                    Zebrała E. Kawa

          ****************************************************************************

          KOCHANA MAMO

                          Każdego roku 26 maja Mamy obchodzą swoje święto czyli -  Dzień Matki. Tradycyjnie już i w tym roku uczniowie naszej szkoły  wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali akademię z tej okazji. Dzieci prezentowały się na scenie w bogatym repertuarze. Najmłodsi uczniowie – przedszkolaki przygotowały przepiękny montaż słowno- muzyczny. Następnie z bukietem gorących życzeń wystąpili uczniowie klasy I i II. Natomiast uczniowie klasy
          V opowiedzieli mamom wzruszającą bajkę pt. „Złota studzienka”.

          Aby każda mama w tym szczególnym dniu była radosna i uśmiechnięta - dzieci z klasy III, IV i VI  przygotowały część humorystyczną.

          Cała akademia okraszona została tańcami i piosenkami w wykonaniu uczniów klas II – VI.

                                                                                                                           E. Kawa

          ****************************************************************************

          Sukces Lucjana Gładysza

          20 maja  w brzozowskim Liceum Ogólnokształcącym odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. "Katyń...ocalić od zapomnienia". Na tę uroczystość zostało zaproszonych 5 uczniów z naszej szkoły, którzy dzięki swoim pracom znaleźli się wśród laureatów. Praca Lucjana Gładysza została wybrana z ponad

          50 i zdobyła I miejsce. Lucjan otrzymał dyplom, radiomagnetofon i książki. Pozostali uczestniczy dostali piękne nagrody książkowe.

          Prace można obejrzeć w albumie fotograficznym.

          Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

                                                                                     E. Kawa

          ****************************************************************************

          "WALKA Z BYKAMI…ORTOGRAFICZNYMI”

          10 maja odbył się w naszej szkole międzyszkolny konkurs ortograficzny. Na "walkę z bykami...ortograficznymi" zostali zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Izdebek. Do konkursu przystąpiło 15 uczniów z klas od III do VI.

          Celem konkursu było: sprawdzenie znajomości zasad ortograficznych w praktyce, propagowanie poprawnego posługiwania się polszczyzną. Uczniowie musieli zmierzyć się z dyktandem, krzyzówkami, rebusami, wykreślankami.

          W czasie oczekiwania na wyniki, uczniowie skorzystali z poczęstunku.

          Laureatami "corridy" zostali:

          I miejsce Radosław Pietryka

          II miejsce Bartłomiej Gładysz

          III miejsce Sylwia Owsiana

          IV miejsce Karolina Orłowska

          "Mistrzowie ortografii" otrzymali dyplomy, słowniki i drobne upominki.

          Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!

                                                                                                       E. Kawa

          ****************************************************************************

          WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

          Sandomierz to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski, położony nad Wisłą na siedmiu wzgórzach. Dnia 21 maja 2011r. udaliśmy razem z dziećmi z naszej szkoły na wycieczkę do Sandomierza. Celem wycieczki było poznanie unikalnej architektury położonego na wiślanej skarpie miasta oraz poznanie krajobrazów wąwozów lessowych. W czasie 4-godzinnego spaceru z przewodnikiem po sandomierskiej starówce przemierzyliśmy Podziemną Trasę Turystyczną, która zrobiła na nas największe wrażenie. Prowadzi ona pod 8 kamienicami, ma 470m długości, najgłębsze wyrobiska znajdują się na głębokości 12m pod płytą Rynku. Sandomierskie lochy drążone przez wieki pod miastem od zawsze owiane były tajemnicą i licznymi legendami. To w nich wg podania zginęła bohaterka Halina Krempianka, ratując miasto przed Tatarami. Mogliśmy podziwiać również najładniejszy i najciekawszy na terenie miasta wąwóz lessowy królowej Jadwigi ze stromymi ścianami, gdzie maksymalna wysokość u jego wylotu wynosi ponad 10 m. W czasie wycieczki zwiedziliśmy również Rynek, Bramę Opatowską oraz Zbrojownię rycerską - to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc Sandomierza. Zobaczyliśmy, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyliśmy zbroje rycerskie.. Dziewczynki przez chwilę poczuły się jak renesansowe czy barokowe księżniczki. W każdym miejscu zbrojowni rycerskiej mogliśmy sobie robić zdjęcia po to, aby mieć niesamowitą pamiątkę. Nasza wycieczka nie mogła się obyć bez rejsu statkiem. Płynąc w górę rzeki podziwialiśmy przyrodę
          i zachodnią część Starego Miasta z kościołem Świętego Jakuba, zamkiem,
          synagogą. Ponadto mogliśmy podziwiać widok Collegium Gostomianu, zamku, katedry i Domu Długosza. Z Wisły doskonale widzieliśmy Góry Pieprzowe, o których wcześniej opowiadała nam Pani przewodnik. Pogoda nam dopisała, a wycieczka była prawdziwą przyjemnością.

          ****************************************************************************

          V miejsce ministrantów z Izdebek na Mistrzostwach Polski

          W dniach 1 i 2 maja 2011 roku w Gdańsku odbyły się VI Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o puchar „KnC".

                   W turnieju tym uczestniczyła drużyna ministrantów z parafii Zwiastowania Pańskiego w Izdebkach, w której grało sześciu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Izdebkach. 2 kwietnia w Zarzeczu zdobyła ona Mistrzostwo Archidiecezji Przemyskiej w kategorii szkół podstawowych
          i to dało jej przepustkę do udziału w zawodach w mieście Neptuna.

          Ministranci z Izdebek swój udział w mistrzostwach poprzedzili zwiedzaniem Gdańska. Sam wyjazd nad morze dla młodych chłopców był pełen wrażeń. Była okazja przespacerować się po plaży, posłuchać morskich fal,
          a także zwiedzić Oliwę, jedną z najsłynniejszych dzielnic Gdańska. Tam
          w Katedrze Oliwskiej drużyna uczestniczyła w Eucharystii, podczas której wysłuchała, jak brzmią słynne, stanowiące jeden z największych prospektów na świecie, zabytkowe organy zbudowane w latach 1763 – 1788. Nie zabrakło wizyty na Westerplatte, a pierwszy dzień pobytu zakończył się spacerem po gdańskiej starówce i przygotowaniem do rozpoczęcia turniejowej rywalizacji.

          Rozpoczęła się ona uroczystą Mszą Świętą, sprawowaną pod przewodnictwem Abpa Tadeusza Gocłowskiego, w której uczestniczyli zawodnicy, duszpasterze, trenerzy i kibice wraz z organizatorami.

          Później już rozpoczęły się piłkarskie zmagania. Drużyna grając
          na jednej z gdańskich hal, pokonała w pierwszej fazie turnieju cztery drużyny
          z innych diecezji. Wygrała 9-1 z Parafią p.w. św. Ojca Pio w Gdańsku,
          3-1 z Parafią p.w. św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach, 1-0 z Parafią
          p.w. bł. Karoliny w Rzeszowie oraz 5-1 z Parafią p.w. Apostołów Piotra i Pawła
          w Żychlinie i wyszła z grupy na pierwszym miejscu. Rozegrane mecze pozwoliły drużynie awansować do fazy pucharowej, której mecze odbyłysię następnego dnia. Wcześniej jednak podczas wieczornej Gali Sportu na Hali 100-lecia w Sopocie nastąpiło losowanie.

          Przeciwnikiem w 1/8 finału została drużyna parafii p.w. Najświętszego Zbawiciela w Przegini. Kolejny mecz i kolejne zwycięstwo. Wygrana
          2-0 i w ćwierćfinale potyczka się z ministrantami z parafii p.w. św. Małgorzaty
          w Nowym Sączu. Niestety tutaj, po zaciętej i pechowej walce Izdebscy  ministranci przegrali 1-2 i mogli walczyć już tylko najwyżej
          o V miejsce w klasyfikacji końcowej. Cel ten osiągnęli. Wygrali 9-0z parafią p.w. św. Józefa w Lublinie i 4-1 z parafią p.w. MBB w Nowym Sączu.

          Warto zaznaczyć, że tytuł króla strzelców zdobył Damian Baran uczeń naszej szkoły, który
          w 8 meczach zdobył 27 bramek.

          Ogłoszenie wyników, wręczenie medali, pucharów i nagród odbyło się
          w Sopocie w Hali 100–lecia.

          Drużyna z Izdebek grała w składzie: Damian Baran (SP4), Mateusz Gładysz (SP4), Bartłomiej Gładysz (SP4), Kamil Fil (SP2), Piotr Barć (SP4), Patryk Organ (SP4), Sebastian Ślączka (SP4). Ponadto zgodnie z regulaminem skład drużyny uzupełnili ministranci z Brzozowa: Kamil Szarek, Huber Norbert i Jakub Gazdowicz. Opiekunem był ks. Roman Kocaj. Towarzyszyli im: Kołodziej Stanisław, Kopiec Dawid (SP4), Chryń Kamil (SP4), Kowalczyk Kacper (SP4), Potoczny Mateusz, Fil Dawid, Sidor Andrzej, Kornafel Mateusz i Fil Dominik.

          Gratulujemy sukcesów i życzymy, aby w przyszłości uczniowie reprezentowali naszą szkołę w podobnych turniejach ogólnopolskich.    

          ks. Roman Kocaj

          V miejsce ministrantów z Izdebek na Mistrzostwach Polski

          ****************************************************************************

          Konkurs rozstrzygnięty !

          Opiekunowie biblioteki i sklepiku szkolnego „Kubuś” zorganizowali dla uczniów konkurs plastyczny

           pt. „Najpiękniejsza pisanka i kartka wielkanocna”. Wpłynęło bardzo dużo pięknych, ciekawych i oryginalnych prac. 

          Jury miało „twardy orzech do zgryzienia”, aby wyłonić laureatów. Po długich i burzliwych obradach wyróżnione zostały następujące osoby:

          Kartka wielkanocna

          Piotr Buczkowicz kl. I, Natalia Skórska kl. II, Szymon Mazur kl. III, Lucjan Gładysz kl. V

          Pisanka

          Paweł Najdecki kl. I, Natalia Jarosz kl. II, Jakub Wolanin kl. III, Katarzyna Najdecka kl. IV, Mateusz Krok kl. V,

          Piotr Szerszeń kl. V, Wiktoria Kowal kl. V, Julia Bobola kl. V

                 Zarówno uczniowie wyróżnieni jak i pozostali uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Nagrody ufundował sklepik szkolny.

                      Mamy nadzieję, że projektowanie wielkanocnych kartek i pisanek sprawiło dzieciom wiele frajdy i radości.

                                                                                                                                                 E. Kawa, B. Bieńko, U. Pruszyńska-Czaja.

          ****************************************************************************

          REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 04 - 06. 04. 2011 rok

          Zapamiętane przez uczniów…

          Najbardziej podobał mi się film pt. „Pollyanna”. Dziewczynka uczyła wszystkich swojej gry - szukania w każdym wydarzeniu dobrych stron.

          Z tego filmu dzowiedziałam się, że w życiu trzeba cieszyć się i radować, a swoim optymizmem obdarzać innych.

          Ksiądz rekolekcjonista bardzo ciekawie opowiadał o pobycie w Rosji w Irkucku. Pracował tam przez cztery lata i poznawał tamtejsze klimaty.

          Pokazał nam przepiękny ołtarzyk, który nosił ze sobą podczas pobytu, ponieważ nie było tam kościołów.

          Przygotował dla nas niezwykłą niespodziankę – matrioszkę - lalkę, która rozkładała się, aż na dziesięć części. Niektórzy pierwszy raz  w życiu widzieli taką zabawkę.                                                                                                                                   

                                                                                                                                                                         A. Mistecka kl. III

          Na rekolekcjach było bardzo dużo uczniów. Najbardziej podobały mi się ciekawostki o Rosji, o których opowiadał ksiądz.

                                                                                                                                                                         P. Szerszeń  kl. III

          Uważam, że rekolekcje były interesujące. Oglądaliśmy niezwykle ciekawe i pouczające filmy pt. „Pollyanna”, „Droga Krzyżowa Pana Jezusa” i „Ostatnia Wieczerza”. Najbardziej utkwiły mi w pamięci informacje o Rosji. W kościele było radośnie, ponieważ śpiewała schola, a ja byłem lektorem.

                                                                                                                                                                         Sz. Mazur kl. III

          Ksiądz rekolekcjonista opowiadał nam jak jest na Syberii. Nauczył na nowej piosenki pt. „Moje małe światełko”.

          Oglądaliśmy także film pt. „Pollyanna” o dziewczynce, która straciła rodziców. Podczas mszy śpiewałam na chórze w scholii. Rekolekcje były bardzo ciekawe.

                                                                                                                                                                      P. Zanik kl. III

           

          Podczas pierwszego dnia rekolekcji ksiądz Marek pokazał nam na mapie miejsca, gdzie przebywał na misjach (Syberia, Irkuck, Jezioro Bajkał). Obejrzeliśmy różne przedmioty przywiezione z podróży – bardzo ciekawa była lalka – matrioszka, rosyjska zabawka, zrobiona z drewna.Ksiądz Marek nauczył nas wielu pięknych piosenek.

                                                                                                                                                                                 P. Pisz kl. IV

                                                                                                                                                                                  Zebrała E. Kawa

          ****************************************************************************

          WITAJ, WIOSNO !

          21 marca powitaliśmy w naszej szkole wiosnę. Przyszła do nas po długiej i mroźnej zimie. Wszyscy czekaliśmy na nią niecierpliwie. Ten dzień okazał się bardzo radosny. Na dworze było troszeczkę zimno, ale pierwsze promienie słońca śmiało przebijały się przez chmury i wpadały do szkoły przez okna.

                                           W tym dniu uczniowie naszej szkoły przygotowali kilka ciekawych przedstawień i skeczy. Obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Iść na wagary czy do szkoły?” w wykonaniu dzieci klasy III i IV. Natomiast uczniowie klasy szóstej przedstawili dwa skecze pt. „Lekcja wf-u” oraz  „Tofik” - wzorując się na kabarecie Ani Mru Mru.

          Część uczniów wzięła udział w konkursie i zaprezentowała różnorodny repertuar związany z wiosną. Były piosenki i deklamacje wierszy.

          Na koniec wszyscy szukaliśmy pierwszych symptomów wiosny. Ci, którzy w tym dniu mieli choćby najdrobniejszy zielony element swojej garderoby zostali poczęstowani cukierkami. Wszyscy, którzy zaprezentowali się na scenie zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz słodyczami, które ufundował szkolny sklepik „Kubuś”.

          Uroczystość przygotowały E.Kawa, M. Bodniak, B. Bieńko, Cz. Jajko. E. Kawa

          ****************************************************************************

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2011r

          Nieco później niż w kalendarzu, bo 8 lutego 2011r obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na zaproszenie do szkoły przybyło ponad 100 dostojnych gości, którzy tak rzadko odwiedzają szkolne mury. Na wstępie dyrektor szkoły mgr Artur Greczner złożył gościom najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, pogodnych dni i uśmiechu na co dzień. Spotkanie przy słodkim poczęstunku rozpoczęło się Jasełkami, przygotowanymi przez uczniów klas starszych, pod kierunkiem pani Janiny Helon. Potem na scenie pojawili się najmłodsi uczniowie, którzy zaprezentowali piosenki, tańce, wiersze i przedstawienia. Dzieci podziękowały swoim Babciom i Dziadziom za miłość, opiekę i dobroć. Klasa pierwsza przedstawiła bajkę o Czerwonym Kapturku, a uczniowie klasy drugiej nowoczesną wersję tej bajki. Dla seniorów z receptą na zdrowie i długowieczność wystąpiła klasa III. Całość uroczystości uświetnił występ zespołu tanecznego z naszej szkoły, który zaprezentował tańce współczesne. Na zakończenie klasa czwarta przedstawiła pełen humoru pokaz mody dla babć i dziadziów na wesoło. Na koniec goście zostali obdarowani własnoręcznie wykonanymi przez uczniów prezentami, laurkami i bukietami kwiatów.Ta uroczystość była okazją, by wnuczęta wyraziły swą wdzięczność za dobroć, troskę i trud wychowania. 

          Uroczystość przygotowały:

          B. Bieńko, Cz. Jajko, E. Łanik, D. Pilch, E. Kawa, J. Helon.

          ****************************************************************************

          Wigilia szkolna

          „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
          Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
          Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
          Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.”

                                                                               K. Dzikowski
          W swiątecznej atmosferze upłynął ostatni dzień zajęć ( 22 grudnia)  w naszej szkole. Uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawczynią klasy B. Gierulą - Toczek zoorganizowali Wigilię szkolną. Wraz z zaproszonymi gośćmi - wieloletnim dyrektorem szkoły Józefem Misteckim, Przewodniczącym Rady Gminy Romanem Wojtarowiczem, Przewodniczącym Rady Rodziców Bogusławem Dutkowskim oraz radnym powiatu Mieczysławem Barciem i aspirantem sztabowym Kazimierzem Barańskim spotkaliśmy się przy wigilijnym stole.
          Uczniowie klasy piątej pod czujnym okiem wychowawczyni J. Helon przedstawili Jasełka, w których recytacja tekstów przeplatała się z pięknie śpiewanymi kolędami. Przedstawienie to było bardzo starannie przygotowane z wielką dbałością o odpowiednią scenografię i kostiumy.
          Następnym punktem tej uroczystości było czytanie przez jednego z ministrantów Ewangelii według św. Łukasza i modlitwa księdza Romana.
          Po wspolnej modlitwie dyrektor szkoły, ksiądz oraz przybyli goście złożyli wszystkim życzenia - przede wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku, po czym nastąpiło łamanie się opłatkiem.
          Na przystrojonych stołach pojawiły się tradycyjne potrawy - barszcz czerwony z uszkami, ryba oraz słodycze.
          Odbyło się także wspólne kolędowanie oraz obdarowanie nas prezentami przygotowanymi przez klasę szóstą.
              Wigilia szkolna należy do jednej z ważniejszych uroczystości naszej szkoły. Dzięki niej możemy poczuć przedsmak nadchodzących świąt, wyciszyć się oraz odczuć, że społeczność szkolna to wspólnota.
                                                                                                                                                                                                                                                            E. Kawa

          ****************************************************************************

          Wyjazd do Rzeszowa

          1 grudnia 2010r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do Teatru Maska na przedstawienie teatralne pt. "Tymoteusz wśród ptaków". Aktorzy przedstawili przygody głównego bohatera - małego misia Tymoteusza. Pewnego razu niedźwiadek znajduje w swojej czapce podrzucone przez kukułkę  jajko i postanawia znaleźć dla pisklęcia dom. Niestety okazuje się, że żaden z leśnych ptaków nie chce wysiadywać jajka. Miś, który ma wiele fantastycznych pomysłów postanawia sam wysiadywać niebieskie jajko. Wbrew ojcu - przecież misie nie wysiadują jajek i wszystkim zwierzętom, którym naraża się na pośmiewisko Tymoteusz wysiaduje jajko, z którego wykluwa się ptaszek.  Na scenie pojawia się także rudy lis, który za wszelką cenę chce zjeść jajko. Miota się po scenie i szuka różnych sposobów, aby go zdobyć.

                 Bajka ta uczy nas tolerancji, dobroci i wytrwałości mimo przeciwności losu. Tymoteusz z pewnością przypomina niejedno dziecko. Jest troszkę uparty, radosny, ma zwariowane pomysły, ale przede wszystkim ma dobre serduszko i pomaga bezinteresownie.

                 Po spektaklu udaliśmy się do pizzerii, a następnie do centrum zabaw i rozrywki dla dzieci - Fantazji.  Dzieciaki bawiły się w labiryncie rur, basenach wypełnionych piłeczkami i na zjeżdżalni.  W Fantazji czekała na nas miła niespodzianka - Mikołaj, który po krótkim przepytaniu nas podarował wszystkim uczestnikom wycieczki prezenty. Po dwugodzinnej zabawie  musieliśmy niestety wracać.

                Pomimo mrozu i śnieżycy był to wspaniały wyjazd, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

                                                                                                                                          E.Kawa i B. Bieńko

          ********************************************************************************

          WYJAZD DO KINA

          1 października uczniowie klas III – VI wraz z opiekunami pojechali do kina Sokół w Brzozowie na film pt. „Shrek forever”. Film wzbudził w nas wiele emocji począwszy od śmiechu po łzy i wzruszenie. Jak to zazwyczaj w bajkach bywa historia zielonego ogra skończyła się szczęśliwie. Po udanym seansie filmowym poszliśmy do pizzeri Myla. Każdy z nas zamawiał  to na co miał ochotę, ale większość uczniów połakomiła się na pizzę. Wszystko było pyszne.

           Zadowoleni z udanego wyjazdu ( z pełnymi brzuszkami :) ) wróciliśmy do Izdebek.

                                                                                                              K. Najdecka i K. Orłowska

          ********************************************************************************

          „WYJAZD DO TEATRU „MASKA „ W RZESZOWIE”

           

          28.10.2009 Dnia 21 października 2009r uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli
          w wycieczce szkolnej do Rzeszowa. Wyjechaliśmy autobusem o 7.30 rano. W autobusie rozmawialiśmy, śmialiśmy się, podziwialiśmy widoki i śpiewaliśmy. Pierwszym ważnym punktem naszej wycieczki była wizyta w rzeszowskim Teatrze Maska i obejrzenie przedstawienia pt. Mała księżniczka” wg. powieści Frances H. Burnett, w reżyserii Arkadiusza Klucznika. Było to przedstawienie wzruszające, ale nie smutne. Różnorodne, momentami zabawne, choć były w nim sceny, przy których chciało się niemal płakać. Bohaterką "Małej księżniczki" była Sara Crewe, córka angielskiego oficera stacjonującego w Indiach. Po śmierci żony ojciec wysłał dziewczynkę do pensji dla panien prowadzonej przez pannę Minchin. Ze względu na bogactwo była traktowana wyjątkowo - jak księżniczka. Jednak po nagłej śmierci ojca jej pozycja się zmieniła i żeby się utrzymać, musiała ciężko pracować. 11-latka nie poddała się, starała się z godnością sprostać przeciwnościom losu. Ale cudowny zbieg okoliczności sprawił, że jej los się odmienia na lepsze.
          Po przedstawieniu wszyscy udaliśmy się na lekcję teatralną, którą specjalnie dla naszej grupy poprowadził pan konstruktor. Opowiedział dzieciom jak tworzy się lalki, maski, marionetki, kukiełki, którymi pracują, na co dzień aktorzy. Dzieci były zachwycone, niektóre miały możliwość przymierzenia maski.
          Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dziecka, a najwięcej uśmiechniętych twarzyczek można spotkać w salach zabaw. Ten czarodziejski świat dla dzieci to: trampoliny, baseny z kulkami, labirynty oraz tunele. Odwiedziliśmy również taką piękną krainę w Rzeszowie, która nosi nazwę Fantazja. Dzieci pod okiem wykwalifikowanych opiekunów bawiły się doskonale korzystając z wszystkich dostępnych atrakcji.
          Wróciliśmy do Izdebek w godzinach popołudniowych. Wycieczka była bardzo udana. Były to wspaniałe chwile dla dzieci, które spędziły ten dzień wspólnie i w miłej atmosferze ze swoimi nauczycielami.
          U. CZAJA

          ********************************************************************************

          „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”

           

          21.10.2009 „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”

          Z dniem 1 września 2009 r. nasza szkoła rozpoczęła realizację I etapu projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy,” który współfinansowany jest przez Unię Europejską, budżet państwa oraz grupę Edukacyjną MAC SA.
          Koncepcja projektu opiera się na założeniu, że każde dziecko jest zdolne, a rolą dorosłych jest dostrzec te zdolności, rozwijać je i wspierać.
          Głównym celem projektu jest wdrożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Wspieranie rozwoju uczniów klas młodszych odbywać się będzie poprzez kształtowanie kluczowych kompetencji w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera- amerykańskiego psychologa.

          Główne założenia teorii wielorakich.
          Każdy człowiek posiada wszystkie typy inteligencji, w różnym stopniu rozwinięte.
          Tworzą one indywidualny profil inteligencji, charakterystyczny dla danej osoby.
          Profil inteligencji jest dynamiczny, zmienia się w trakcie rozwoju. Wszystkie inteligencje ze sobą współpracują. Każdą inteligencję można rozwijać w działaniu, właściwie organizując środowisko rozwoju człowieka.
          W odniesieniu do dzieci wyróżnia się 8 inteligencji: językową, matematyczno-logiczną, wizualno-przestrzenną, muzyczną, przyrodniczą, ruchową, interpersonalną i intrapersonalną.
          W ramach projektu nasza szkoła otrzymała nowoczesna pomoce dydaktyczne oraz dodatkowe zajęcia pozalekcyjne dla uczniów.
          W sali lekcyjnej klasy II powstały już Dziecięce Ośrodki Zainteresowań na bazie celowo dobranych środków dydaktycznych.
          Praca z dziećmi prowadzona jest zarówno podczas obowiązkowych zajęć, jak i na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych.
          W czasie zajęć każdy uczeń rozwija swoje słabe strony poprzez własne zdolności, zamiłowania i predyspozycje. Efektem końcowym uczestnictwa dzieci w projekcie będzie pokaz ich umiejętności i osiągnięć zaprezentowany na forum publicznym.
          Zapraszam do obejrzenia zdjęć zamieszczonych w albumie fotograficznym, z realizacji I etapu projektu prowadzonych przez Barbarę Bieńko.

          ********************************************************************************

          Michayland 2009 Pielgrzymka do Miejsca Piastowego

           

          02.06.2009
          Z okazji Dnia Dziecka uczniowie kl. 0-III wraz z nauczycielami i ks. katechetą uczestniczyli w imprezie plenerowej w Miejscu Piastowym zorganizowanej przez Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła. Na plac wokół klasztoru przybyło ponad 3 tyś. dzieci z różnych stron Polski.
          Spotkanie rozpoczęło się mszą św. pod przewodnictwem ks. Biskupa Mariusza Leszczyńskiego. Spotkanie przebiegało pod hasłem „ Z serca do serca” i kilkakrotnie śpiewano piosenkę pod takim samym tytułem.
          W czasie imprezy na pielgrzymów czekało wiele atrakcji w 21 sektorach. Każdy uczestnik mógł dla siebie znaleźć to, co lubi i co go interesuje.
          Dużą popularnością cieszyły się zabawy integracyjne, konkursy sportowe, plastyczne, spotkanie
          z misjonarkami, pokaz mody tubylczej z Australii.
          Chłopcy najchętniej oglądali motocykle policyjne i samochody strażackie. Dziewczynki natomiast bardziej interesowały sektory, w których wykonywano ciekawe makijaże i fryzury.
          Na scenie można było zobaczyć występy uczniów z różnych szkół. Był taniec, kabaret, muzyka, śpiew.
          Każde dziecko brało udział w loterii fantowej otrzymując upominek.
          Był też ciepły posiłek oraz słodycze. Na koniec do nieba poleciało 25 baloników w kształcie serca, ponieważ tyle lat liczy Michayland.
          Na twarzach wszystkich pielgrzymów gościł uśmiech. Ten dzień na długo zapisze się w naszych sercach.

          Nauczyciele klas O-III i ks. katecheta

          ********************************************************************************

          Rekolekcje Wielkopostne

           

          27.03.2009
          Rekolekcje szkolne wielkopostne 23-25 marca 2009 r.

          W dniach od 23 do 25 marca 2009 roku odbyły się rekolekcje dla dzieci ze Szkół Podstawowych i młodzieży gimnazjalnej. Rekolekcje głosił ks. Krzysztof Rzepka, Dyrektor Archidiecezjalnego Radia Fara. Temat główny to „Otoczmy troską życie” – pod tym kontem, ks. rekolekcjonista ukierunkowywał dzieci i młodzież, aby troszczyli się o rozwój życia religijnego, o swoje życie, oraz by wszystkie dzieci i młodzież ciągle byli lepsi. Dzieci z klas 0-III miały spotkania w Sali Domu Parafialnego, natomiast dzieci z klas IV-VI i młodzież gimnazjalna w Hali Gimnastyczne przy gimnazjum. Ostatnim punktem na drodze rekolekcyjnej był odpust Zwiastowania Pańskiego w kościele parafialnym.

          ********************************************************************************

          Pasowanie uczniów kl. I na czytelnika

           

          03.03.2009 w naszej bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników. Uroczystość ta została zorganizowana przez nauczyciela-bibliotekarza, dla uświadomienia początkującym uczniom, jak ważną rolę pełni książka w życiu każdego człowieka. Chodziło o pokazanie, że książka jest naszym przyjacielem, prowadzącym każdego, kto ma na to ochotę, do cudownej krainy Fantazji, Baśni i Wiedzy. Przyjacielem, który umili wolny czas, będzie wzorem pięknego języka oraz nauczy nas wyrażania swoich myśli i uczuć. W uroczystości tej towarzyszyła uczniom wychowawczyni klasy I mgr Barbara Bieńko. Uczniowie, oprowadzeni przez nauczyciela-bibliotekarza, zwiedzili bibliotekę szkolną, poznając jej zbiory i po raz pierwszy wypożyczyli wybrane przez siebie książki. Na pamiątkę uroczystości uczniowie klasy I otrzymali kolorowe zakładki do książek, aby pamiętali, że książkę z biblioteki należy szanować i prawidłowo się z nią obchodzić, a wtedy będzie ona służyć nawet kilku pokoleniom swoich miłośników.
          Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane, co roku przez bibliotekę weszło już na stałe do kalendarza szkolnych imprez.

          U.Czaja

          ********************************************************************************

          Życzenia świąteczne dla chorych

          19.02.2009

          W okresie przedświątecznym zrobiono w naszej szkole około 100 choineczek dla chorych spędzających święta Bożego Narodzenia w szpitalu.
          Do akcji z ochotą przystąpili nauczyciele i uczniowie, ofiarując swój czas i serce.
          W sobotę, 20 grudnia 2008r., delegacja szkolna w składzie: Pani Urszula Czaja, Pani Iwona Sobolak i uczeń kl. V Hubert Czaja wraz z delegacją z Humnisk wręczyła upominki i złożyła życzenia świąteczne pacjentom szpitala brzozowskiego.
          Słowa wdzięczności i wzruszenia obdarowanych napełniają nasze serca radością.
          Wiesława Karnas

          ********************************************************************************

          Konkurs "Jesień naszych marzeń"

           

          19.02.2009
          KONKURS KONKURS KONKURS
          Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Jesień naszych marzeń”. Organizatorem tegoż konkursu był: KLUB MŁODYCH POETÓW „BRZOST” I BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA w BRZOZOWIE. PAULINA ZANIK z klasy IV zdobyła II miejsce
          LUCJAN GŁADYSZ z klasy III został wyróżniony.
          Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

          ********************************************************************************

          Wigilia szkolna

           

          19.02.2009 29 grudnia odbyła się w naszej szkole uroczysta wigilia.
          Zastaliśmy pięknie ustrojoną salę gimnastyczną przez
          nauczycieli i kl. VI. Podziwialiśmy jasełka przygotowane przez
          księdza Romana Kocaja wraz z klasą II i III.
          Następnie wysłuchaliśmy słów Ewangelii według św. Łukasza.
          Podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia i spożyliśmy symboliczną wieczerzę.
          Całą uroczystość uświetniliśmy wspólnym kolędowaniem.
          Adzia Hawrylak

          ********************************************************************************

          Choinka szkolna

          19.02.2009
          CHOINKA SZKOLNA
          Bywają w życiu takie chwile,
          Które w pamięci zostają,
          I choć czas szybko mija
          One nie przemijają……

          Dnia 29 stycznia 2009r. sala gimnastyczna rozbrzmiała dyskotekowymi rytmami, gdyż odbywała się coroczna impreza - choinka szkolna. Na początku wystąpił teatr „Art- Re” z Krakowa, który zaprezentował nam przedstawienie pt. „Królowa Śniegu”. Artyści swoją sztuką wywarli na dzieciach niemałe wrażenie i zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Dalsza część imprezy należała do uczniów naszej szkoły. Zabawę taneczną uświetniły liczne konkursy. Rodzice przygotowali uczniom słodki poczęstunek.
          Choinkowe harce trwały do wieczora. I choć pilnowali nas przez cały czas nauczyciele i rodzice impreza była bardzo udana ;)
          Adzia Hawrylak

          ********************************************************************************

          Dzień Babci i Dziadka

          19.02.2009 „Kochana Babciu i Dziadziu tak miły,
          gdy lata Wam włosy trochę posrebrzyły,
          niech wam Anioł Dobroci serca Wam ozłoci”
          Pod takim hasłem 21 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadzia. Przybyło wiele zaproszonych gości, których ciepło powitała Pani mgr B. Bieńko.
          Uroczystość rozpoczął regionalny poeta Józef Cupak, który przybliżył nam swoją twórczość. Było sentymentalnie, nostalgicznie i radośnie. Zebrani nagrodzili poetę gromkimi brawami.
          Dalsza część artystyczna należała do dzieci. Uczniowie klas młodszych i starszych prezentowali
          swoje umiejętności taneczne. Wnuczęta deklamowały wiersze. Był także krótki występ klasy
          VI „O wnuczku i babci”.
          Uczniowie klasy III i VI przedstawili jasełka, które przygotował ks. Roman Kocaj. Pod koniec uroczystości zaproszeni goście wraz z uczniami uświetnili uroczystość wspólnym kolędowaniem.
          W trakcie występów Babcie i Dziadziowie spożywali przygotowany poczęstunek.
          Wnuczęta obdarowały Dziadków upominkami własnoręcznie wykonanymi. Natomiast świętujący odwdzięczyli się głośnymi brawami, uściskami i słodyczami.
          Pomimo mroźnej i zimowej aury za oknami, w sercach gościła radość, a na twarzach uśmiech.
          Elżbieta Muciek

          *****************************************************************************

          Dzień Matki

           

          30.05.2008 Uroczystość z okazji Dnia Matki odbyła się w tym roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Izdebkach 30 maja.
          Na spotkanie przybyły do szkoły prawie wszystkie mamy uczących się tutaj dzieci.
          Zostały zaproszone do Sali gimnastycznej, która przybrała na te okoliczność odświętny wygląd.
          Przygotowano również słodki poczęstunek.
          Uczniowie z każdej klasy zaprezentowali swój program artystyczny, na który złożyły się wiersze, piosenki, inscenizacje i tańce. Dzieci ciepłym słowem, uśmiechem i gestem okazywały miłość tej, która w ich życiu jest najważniejsza i kocha najgoręcej. Na koniec każde dziecko podeszło do swej mamy z serdecznymi życzeniami i własnoręcznie wykonanym upominkiem.
          Na twarzach mam widać było radość ale tez i wzruszenie.

          ********************************************************************************

          Pasowanie na uczniów kl. I

          13.10.2008 Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej nr 4

          Pasowanie na ucznia klasy pierwszej to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu imprez. Obecność dyrektora, rodziców, nauczycieli, księdza katechety, uczniów klas starszych i ich wychowawców dodała powagi tej uroczystości.
          13 października uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 4 w Izdebkach pokazali jak są przygotowani do roli ucznia, zaprezentowali swoje umiejętności i wiadomości w turnieju wiedzy. Pierwszaki występując w części artystycznej udowodniły, że potrafią już ładnie śpiewać, wiedzą dużo o naszym kraju, są sprawne, bezpiecznie przechodzą przez jezdnię oraz znają magiczne słowa.
          Dyrektor szkoły mgr Artur Greczner pasował symbolicznym ołówkiem 13 uczniów klasy pierwszej oraz życzył im jak najlepszych wyników w nauce. Następnie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie,
          a na znak przynależności do szkolnej społeczności otrzymali pamiątkowe dyplomy.
          Do uroczystości włączył się ks. katecheta Roman Kocaj, który pomodlił się w intencji pierwszaków oraz pobłogosławił ich naukę i na pamiątkę wręczył im piękne obrazki.
          Na koniec pierwszoklasiści otrzymali upominki od przewodniczącego Rady Rodziców oraz Sklepiku Szkolnego.
          Wychowawczyni klasy I mgr Barbara Bieńko życzyła uczniom jak najlepszych wyników w nauce oraz rozwijania swoich zainteresowań.
          Podkreśliła, że szkoła to kraina pracowitości, mądrości, grzeczności, muzyki i śpiewu. Zachęcała uczniów, aby i już na starcie, na początku edukacji w pełni wykorzystywali czas przeznaczony na naukę. Życzyła swoim podopiecznym, by byli dobrymi uczniami.
          W trakcie pasowania rodzice nie kryli wzruszenia patrząc na swoje pociechy.
          Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

          Opracowała:
          wychowawczyni klasy I mgr Barbara Bieńko

          ******************************************************************************

          Wycieczka do Brzozowa

          06.11.2008 6 listopada uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami i pedagogiem szkolnym wybrali się na wycieczkę dydaktyczno-przyrodniczą do Brzozowa- Zdroju. Przewodnikiem wycieczki był pracownik Nadleśnictwa Brzozów Pani Urszula Barć.
          W trakcie wędrówki po lesie pani przewodnik powiedziała dzieciom jak należy zachowywać się w lesie i jak wiele korzyści daje nam las.
          Opowiadała również o zwierzętach i ptakach, które mieszkają w lesie oraz jakie gatunki drzew rosną w lesie.
          Pani Urszula zadawała dzieciom pytania, zagadki o lesie, na które chętnie odpowiadały.
          Szczególne zainteresowanie i wiele emocji u dzieci wzbudził widok czarnej sosny tak rzadko spotykanej w naszych lasach.
          Wędrówkę po lesie zakończyliśmy przejściem pod piękną altankę gdzie dzieci zostały obdarowane przez panią przewodnik upominkami po czym uczeń klasy III wręczył pani Urszuli dyplom z podziękowaniami od klas I-III i nauczycieli.
          Na samym końcu wszyscy przeszliśmy do pomnika św. Huberta patrona myśliwych i usłyszeliśmy krótką legendę, która wygłosiła pani przewodnik.
          Wędrówka po lesie wraz z miłymi niespodziankami była wspaniałym przeżyciem dla wszystkich dzieci.

          Opracowała:Agnieszka Mazur

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej Polski z Oddziałem Przedszkolnym w Izdebkach
      • szkola_izdebki@nozdrzec.pl ,spizdebki@onet.pl
      • 134399710 - budynek Izdebki 362 kom. 517 - 476 - 891 (kontaktowy dla rodziców) 134399720 - budynek Izdebki 282 adres skrytki ePUAP: /spizdebki362/SkrytkaESP
      • 36-203 Izdebki 362 Poland
      • mgr Agnieszka Woś
      • mgr Krystyna Żelaznowska
    • Logowanie